Πήρε τη μονομαχία στο “Ελ Πάσο” η Λαμία!

Την πρόκριση στη φάση των “16” του Κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισε η ομάδα του Σάββα Παντελίδη, καθώς επικράτησε με 2:1 της Athens Kallithea. Σε ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο, η ομάδα από τη Φθιώτιδα κατάφερε να προηγηθεί με δύο γκολ στο 34′ (Μανούσος) και το 39′ (Μαρτίνες), με το σύνολο του Γιώργου Σίμου να μειώνει το σκορ σε 2:1 στο 41′ (Νίλι).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας και να απειλούν πρώτοι στο 12′. Από την εξαιρετική σέντρα του Κυνηγόπουλου από τα δεξιά και την κεφαλιά του Ντεμέτριους, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Σαράνοφ. Στο 18′ ήρθε η πρώτη τελική της Λαμίας, χάρη σε ένα σουτ του Ρούμπεν Μαρτίνες, το οποίο δεν ανησύχησε τον τερματοφύλακα της Athens Kallithea. Στο 28′ απείλησε η αθηναϊκή ομάδα, με σουτ του Κυνηγόπουλου, έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, Ρόμανιτς και Τσιλούλης συνεργάστηκαν, με τον τελευταίο να σουτάρει, και τον Πάντο να μπλοκάρει. Η Λαμία έντεινε την πίεση της στα τελευταία λεπτά και ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 34′. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ρόμανιτς, ο Μανούσος με πλάτη στην εστία, γύρισε άψογα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας από την Καλλιθέα γράφοντας το 1:0. Στο 39′ ήρθε και το δεύτερο γκολ της Λαμίας στην αναμέτρηση. Η “γλυκιά” σέντρα του Τσιλούλη από τα αριστερά, οδήγησε σε προβολή στην κίνηση από τον Μαρτίνες και την μπάλα στο βάθος της εστίας του Πάντου για το 2:0. Η Athens Kallithea έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να μειώσει το σκορ στο 40′. Μετά από ατομική προσπάθεια του Κυνηγόπουλου από τα δεξιά, η μπάλα κόντραρε στον Κορνέζο και με σουτ του Νίλι από το ύψος του πέναλτι, έγινε το 2:1.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι στο δεύτερο ημίχρονο, συγκεκριμένα στο 60′, με εκτέλεση φάουλ του Νίλι από τα δεξιά, αλλά η κεφαλιά του Κυνηγόπουλου, δεν ανησύχησε ο Σαράνοφ που μάζεψε την μπάλα. Η Athens Kallithea, είχε την κυκλοφορία της μπάλας και προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση. Η μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 75′ για τη Λαμία, όταν ο Σλίβκα έβγαλε με “μαγική” πάσα σε τετ α τετ τον Τσιλούλη, που προχώρησε, πλάσαρε, αλλά η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιοσημείωτη ευκαιρία στην αναμέτρηση. Η Λαμία θα αγωνιστεί με την ομάδα που θα προκριθεί από το ζευγάρι, Άγιος Νικόλαος – Απόλλων Παραλιμνίου.//

ΓΚΟΛ: 41′ Νίλι / 34′ Μανούσος, 39′ Μαρτίνες
Κίτρινες: 63′ Λάσκαρης, 90′ Κυνηγόπουλος / 55′ Τσιλούλης, 90′ Μανούσος