Με… σφραγίδες Προβυδάκη και Μαρμεντίνι στον επόμενο γύρο!

Η Λαμία έκανε το καθήκον της, επικράτησε με 2-0 του Αλμωπού Αριδαίας και εξασφάλισε την πρόκριση στην 6η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η Λαμία, χάρη στα γκολ των Προβυδάκη και Μαρμεντίνι, κατάφερε να δώσει συνέχεια στην παρουσία της στο Κύπελλο. Το σύνολο του Τζιανλούκα Φέστα νίκησε με 2-0 τον Αλμωπό Αριδαίας και έκλεισε μία εκ των θέσεων στην 6η φάση του θεσμού.

Η ομάδα της Αριδαίας μπήκε πολύ καλά στα πρώτα λεπτά του αγώνα και κυκλοφορούσε την μπάλα, γύρω από την περιοχή της Λαμίας. Στο 11′, όμως, η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού ήρθε από την πλευρά της ομάδας από τη Φθιωτίδα, η οποία απείλησε με κεφαλιά του Τζανετόπουλου. Εν συνεχεία, το σύνολο Τζιανλούκα Φέστα πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και έψαχνε τρόπο να εισέλθει στην περιοχή του Αλμωπού. Στο 26′, η Λαμία κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Προβυδάκης εκτέλεσε με υπέροχο τρόπο το φάουλ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ντόκιτς, κάνοντας το 1-0. Στο 38′, ο Αλμωπός έφτασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά ο Μπενίτες αποσόβησε τον κίνδυνο την τελευταία στιγμή, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έγινε το 1-1, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 49ο λεπτό, ο Αλμωπός απείλησε εκ νέου, αλλά ο Γκαραβέλης έκανε άμεση έξοδο και μάζεψε την μπάλα. Στο 60′, η Λαμία πέτυχε το δεύτερο γκολ που χρειαζόταν, προκειμένου να “αγκαλιάσει” τη νίκη-πρόκριση. Ο Μαρμεντίνι αποτέλεσε τον σκόρερ, καθώς πλάσαρε με όμορφο τρόπο και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Εν συνεχεία, έπεσε ο ρυθμός του αγώνα και η ομάδα της Φθιώτιδας διατηρούσε το σχετικά ασφαλή προβάδισμά της. Εν τέλει, το σύνολο του Τζιανλούκα Φέστα πήρε τη νίκη και εξασφάλισε ένα από τα εισιτήρια στην 6η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

ΓΚΟΛ: 26′ Προβυδάκης, 60′ Μαρμεντίνι

Αλμωπός Αριδαίας (Γιώργος Τυριακίδης): Ντόκιτς, Τσιμπούκας, Σέχου, Παρασκευάς, Γιαλαμούδης, Πέλκας, Έππας, Κολλαράς, Πόποβιτς, Πέττας, Γιουκούδης

Λαμία (Τζιανλούκα Φέστα): Γκαραβέλης, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Τζανετόπουλος, Νούνιες, Γιακουμάκης, Σλίβκα, Μαρμεντίνι, Μπενίτες, Ασκόφσκι (58′ Μπεχαράνο), Ρόμανιτς.