Με “εντολή” Μπεχαράνο παρέμεινε στη Σούπερ Λιγκ η Λαμία

Η ομάδα της Φθιώτιδας αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1) με την Βέροια στο “Αθανάσιος Διάκος”, για τον δεύτερο αγώνα μπαράζ και εξασφάλισε την παρουσία της στην μεγάλη κατηγορία για την επόμενη σεζόν.

Η Λαμία ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Βέροια και σε συνδυασμό με τη νίκη της 2-1 στο πρώτο παιχνίδι είναι εκείνη που θα αγωνίζεται στη Σούπερ Λιγκ την επόμενη σεζόν και για 6η διαδοχική σεζόν. Άνοιξε το σκορ ο Γιακουμάκης (27′), ισοφάρισε ο Μπεχαράνο (78′). Από την πλευρά της η “Βασίλισσα του Βορρά” θα παραμείνει μακριά από την κορυφαία κατηγορία της Ελλάδας για 6η σερί χρονιά.

Από τα πρώτα λεπτά η Λαμία μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, προσπάθησε να πατήσει στην περιοχή της Βέροιας και να γίνει απειλητική. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν καλός και οι γηπεδούχοι έδειξαν περισσότερη ενέργεια και διάθεση να επιτεθούν. Η Βέροια προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι, να κρατήσει λίγο περισσότερο την μπάλα, αλλά έκανε αρκετά λάθη στην μεσαία γραμμή και η Λαμία γρήγορα ανακτούσε την κατοχή. Τα νεύρα μεταξύ των παικτών δεν έλλειψαν, καθώς το ματς κρίνει μια κατηγορία.

Η “Βασίλισσα του Βορρά” στο 27ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε το δικό της καλό μομέντουμ στο ματς και με κεφαλιά του Γιακουμάκη, έπειτα από κόρνερ του Κάτσε, άνοιξε το σκορ βάζοντας “φωτιά” στην αναμέτρηση.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου η Λαμία ανέβασε “στροφές” και προσπάθησε να βρει απάντηση στο γκολ του Γιακουμάκη. Ο Τζανδάρης στο 43ο λεπτό σούταρε μέσα από την περιοχή της Βέροιας, ο Παπαδόπουλος έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ και οι γηπεδούχοι «φλέρταραν» με την ισοφάριση.

To πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε στο Αθανάσιος Διάκος, με την Βέροια να προηγείται με 1-0 επί της Λαμίας, χάρη στο γκολ του Πέτρου Γιακουμάκη στο 27′. Σκορ που κρατάει στη Σούπερ Λιγκ 1 του γηπεδούχους, καθώς τα εκτός έδρας γκολ μετρούν κανονικά, άρα με τα υπάρχοντα δεδομένα η ομάδα της Φθιώτιδας παραμένει στην κατηγορία μιας και νίκησαν με 2-1 στην Ημαθία.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Βέροια να φτάνει κοντά στο να διπλασιάσει τα τέρματα της, όταν ο Γαβριηλίδης από τα αριστερά έκανε το γύρισμα προς την μικρή περιοχή στον Φοφανά, του οποίου το σουτ πέρασε άουτ. Η “Βασίλισσα του Βορρά” πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και στο 53′ ο Moύργος έτρεξε γρήγορα στην κόντρα, μοίρασε στον Φοφανά, που πλάσαρε αδύναμα στην αγκαλιά του Σαράνοβ.

Η Λαμία πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, προσπάθησε να δημιουργήσει προϋποθέσεις ισοφάρισης και κέρδισε πέντε κόρνερ σε διάστημα 13 λεπτών, χωρίς όμως να γίνει ιδιαίτερα απειλητική. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και δεν επέτρεπαν στην Βέροια να αναπτυχθεί. Στο 78′ η ομάδα της Φθιώτιδας βρήκε το γκολ της ισοφάρισης. Ο Σαραμαντάς έκανε την σέντρα από τα αριστερά, ο Οικονόμου δεν έδιωξε με επιτυχία και ο Παπαδόπουλος έδιωξε με γροθιές. Ωστόσο, ο Μπεχαράνο βρέθηκε έξω από την μεγάλη περιοχή, έπιασε το σουτ στην κίνηση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Όλη η Βέροια ανέβηκε ψηλά στον αγωνιστικό χώρο και η Λαμία αμυνόταν στο μισό γήπεδο. Έψαξε το γκολ που θα έστελνε το ματς στην παράταση αλλά δεν τα κατάφερε και οι γηπεδούχοι παρέμειναν στη Σούπερ Λιγκ για ακόμη μία σεζόν.

Γκολ: 78′ Μπεχαράνο – 27′ Γιακουμάκης

Κίτρινες: 75′ Τζανετόπουλος, 87′ Μανούσος – 32′ Φοφανά, 64′ Γαβριηλίδης, 73′ Μπουκουβάλας, 79′ Παπαδόπουλος

Συνθέσεις:

Λαμία(Φέστα): Σαράνοφ, Προβυδάκης(46′ Σαραμαντάς), Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Σιμόν, Μαρτίνες, Μπεχαράνο(82′ Γκέντσογλου), Τζανδάρης, Μανούσος(90+6′ Αραμπούλι), Καραμάνος(74′ Μπανγκουρά), Νούνιες(74′ Τιρόνε)

Βέροια(Δερμιτζάκης): Παπαδόπουλος, Μπουκουβάλας, Δημόπουλος, Μαραγκός(46′ Σκόνδρας), Πεταυράκης, Κάτσε, Γαβριηλίδης(77′ Οικονόμου), Μούργος(77′ Καπνίδης), Φοφανά(65′ Κουατένγκ), Γιακουμάκης, Πασάς