Λευκή ισοπαλία στο “Γεντί Κουλέ”

Υπό το βλέμμα του Βάλντας Νταμπράουσκας, ο οποίος θα αναλάβει την τεχνική ηγεσία του ΟΦΗ, οι Κρητικοί έμειναν στο 0-0 με τη Λαμία στο Ηράκλειο, σκορ που έφεραν και πέρσι, την ίδια μέρα, στο ίδιο γήπεδο.

Για την 9η αγωνιστική της Super League, σε ένα ματς με αρκετές φάσεις εκατέρωθεν, ΟΦΗ και Λαμία ήρθαν ισόπαλοι (0-0), με τις δύο ομάδες να μένουν μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα. Οι Κρητικοί υπό το βλέμμα του Βάλντας Νταμπράουσκας, ο οποίος θα αναλάβει την τεχνική ηγεσία του συλλόγου, συνεχίζουν να προβληματίζουν με την εικόνα τους και με 6 βαθμούς βρίσκονται στην 11η θέση της βαθμολογίας, μία κάτω από την ομάδα του Τζιανλούκα Φέστα, που έχει 8 πόντους.

Η πρώτη καλή στιγμή του ματς ήρθε στο 5′, με τον Τσιλούλη να σουτάρει και την μπάλα να καταλήγει έξω. Ο ΟΦΗ απάντησε στο 12′. Καλή εκτέλεση κόρνερ από τον Τοράλ, κεφαλιά του Περέα και η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ. Στο 18′ οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να προηγηθούν στο σκορ. Ο Περέα ξέφυγε από τον Βούρο, βρέθηκε απέναντι στον Μανδά, αλλά το πλασέ του ήταν άστοχο.

Ο Ντε Βιτσέντι στο 33′ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Μανδάς μπλόκαρε εύκολα. Το πρώτο ημίχρονο στο “Γεντί Κουλέ” έληξε ισόπαλο 0-0, σε ένα μοιρασμένο παιχνίδι. Οι Κρητικοί ξεκίνησαν καλύτερα, η Λαμία ισορρόπησε και προσπάθησε να πάρει αυτή τα ηνία, αλλά καμία ομάδα δεν μπόρεσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μια καλή ευκαιρία για τη Λαμία. Ο Μανούσος βρήκε κενό χώρο, ελίχθηκε μέσα στην περιοχή του Μανδά και σούταρε, αλλά ο νεαρός γκολκίπερ μπλόκαρε. Νέα μεγάλη στιγμή για του φιλοξενούμενους στο 56′. Ο Μανούσος απέφυγε τον Βούρο, πλάσαρε από κοντά και ο Μανδάς απέκρουσε δύσκολα. Ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ κράτησε ζωντανούς τους Κρητικούς, καθώς ένα λεπτό αργότερα (57′) απέκρουσε εντυπωσιακά σουτ του Ντε Βινσέντι, βγάζοντας την μπάλα κόρνερ. Στο 72′ ο Ντουρμισάι έκανε το σουτ στα όρια της περιοχής, με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Σαράνοφ!

Ο Γιακουμάκης πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 76′ και δύο λεπτά αργότερα (78′) από καλή θέση πλάσαρε άουτ και παραλίγο να βάλει μπροστά στο σκορ τη Λαμία. Στα τελευταία λεπτά και οι δύο ομάδες “κυνήγησαν” το γκολ, αλλά δεν βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα και το 0-0 παρέμεινε ως το τέλος.

Κίτρινες: 27′ Γκερέρο, 65′ Λάρσον / 30′ Νούνιες, 59′ Κορνέζος, 71′ Σιμόν

ΟΦΗ: Μανδάς, Λάρσον, Βούρος, Διαμαντής, Τοράρινσον (68′ Μπαλογιάννης), Περέα, Μεγιάδο (73′ Στάικος), Τοράλ (84′ Ντιουσέ), Γκερέρο, Τζου (84′ Μπιφουμά), Ντουρμισάι (84′ Θεοδοσουλάκης)

Λαμία: Σαράνοφ, Σιμόν, Αντέτζο, Κορνέζος, Γκοράνοφ, Μπεχαράνο (76′ Γιακουμάκης), Τσιλούλης (66′ Ασκόφσκι), Τζανδάρης, Ντε Βιτσέντι (66′ Σλίβκα), Νούνιες, Μανούσος (84′ Ρόμανιτς)