Καταιγιστικός ΠΑΟΚ “καθάρισε” την πρόκριση

Ο “δικέφαλος του βορρά” πέρασε  εμφατικά από το “Αθ. Διάκος”, επικρατώντας 5:1 της Λαμίας, στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος και όπως όλα δείχνουν, θα δώσει το παρών στον 6ο του τελικό τα τελευταία 7 χρόνια.

Μόλις 13 δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ. Κωνσταντέλιας και Ζίβκοβιτς συνεργάστηκαν άψογα, με τον τελευταίο να τροφοδοτεί τον Νάρεϊ και εκείνος να εκτελεί προ κενής εστίας, για το 1:0. Ο “δικέφαλος του βορρά” μπήκε πολύ δυνατά και συνέχισε να πιέζει και να απειλεί. Η πρώτη καλή στιγμή από τη μεριά της Λαμίας ήταν στο 16ο λεπτό όταν ο Μαρτίνεθ σούταρε, με τη μπάλα να βρίσκει στον Ίνγκασον και στη συνέχεια στην εξωτερική πλευρά των δικτύων. Στο 20′ ο Νάρεϊ βρέθηκε σε θέση βολής, όμως ο Γκαραβέλης μπλόκαρε, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, ο Κωνσταντέλιας με ωραίο σουτ νίκησε τον κίπερ των Φθιωτών και έκανε το 2:0, δίνοντας σημαντικές βάσεις πρόκρισης στην ομάδα του. Η Λαμία συνέχισε να αμύνεται, περιμένοντας κυρίως να βρει χώρους με αντεπιθέσεις για να απαντήσει, με το σκορ υπέρ του ΠΑΟΚ να παραμένει μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους.

Mε όρεξη και αρκετά κινητικός μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ που ήταν καταιγιστικός από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Ο Ίνγκασον, έχασε τεράστια ευκαιρία να σκοράρει, μετά από εκτέλεση φάουλ του Νάρεϊ, ο Ισλανδός έκανε την κεφαλιά με τον Γκαραβέλη να διώχνει με δυσκολία. Στο 62ο λεπτό, οι παίκτες της Λαμίας επιχείρησαν να διώξουν τη μπάλα σε προσπάθεια του Κωνσταντέλια, αυτή κατέληξε στον Αουγκούστο, ο οποίος με εξαιρετικό πλασέ έξω από την περιοχή, έκανε το 0:3. Οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου χρειάστηκαν μόλις πέντε λεπτά για να βρουν και πάλι δίχτυα. Ο Τάισον βρήκε τον Μπράντον Τόμας και εκείνος, νίκησε για τέταρτη φορά τον Γκαραβέλη. Το “σφυροκόπημα” των παικτών του “δικέφαλου του βορρά” δεν σταμάτησε. Συνέχισαν να πιέζουν τους Φθιωτούς για την επίτευξη ενός ακόμη τέρματος και το κατάφεραν δύο λεπτά αργότερα με τον Σάστρε που έγραψε το 5:0 βάζοντας τέλος στην υπόθεση πρόκριση στον τελικό. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια βρήκαν δίχτυα, με τον Μαρτίνεθ, ο οποίος πήρε το σουτ μετά από διώξιμο του Κουλιεράκη και μείωσε σε 5:1. Η Λαμία σκόραρε ξανά έξι λεπτά αργότερα με τον Μεδίνα, όμως ο Βεργέτης το ακύρωσε για φάουλ νωρίτερα στον Ντάντας. Έτσι ο ΠΑΟΚ, έφτασε στη νίκη με 5:1 επί της Λαμίας, “καθαρίζοντας” ουσιαστικά την υπόθεση πρόκρισης στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας//.

Γκολ: 86′ Μαρτίνεθ 1′ Nάρεϊ, 25′ Κωνσταντέλιας, 62′ Αουγκούστο, 67′ Τόμας, 69′ Σάστρε
Κίτρινες: 43′ Μαρτίνεθ, 62′ Μανούσος, 79′ Αμπάντα, 90+3 Σλίβκα / 85′ Ελ Καντουρί

Λαμία (Βόκολος): Γκαραβέλης, Βασιλαντωνόπουλος (46′ Σιμόν), Κορνέζος, Αντέτζο, Σαραμαντάς, Τζανδάρης (59′ Νούνιεθ), Στάνκο (59′ Ντ Βινσέντι), Σλίβκα, Ασκόφσκι (65′ Αμπάντα) Μαρτίνεθ, Μανούσος (65′ Μεντίνα).

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Ίνγκασον, Κωνταντέλιας (63′ Τάισον), Σάστρε, Αουγκούστο (63′ Σβαμπ), Ντάντας, Νάρεϊ (71′ Ελ Καντουρί), Κουλιεράκης, Α. Ζίβκοβιτς (75′ Μπίσεσβαρ), Μπράντον (74′ Τζίμας).