Άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς

Στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των “16” του Κυπέλλου Ελλάδας, η ομάδα του Γιώργου Σίμου ανέβασε “στροφές” στο δεύτερο ημίχρονο, προηγήθηκε με… μαγεία Ντεμέτριους και εκτέλεση Λουκίνα αλλά η Λαμία βρήκε απάντηση με τον Μπεχαράνο και με το τελικό 1:1, η πρόκριση θα κριθεί στην ρεβάνς στο “Ελ Πάσο”.

O AΓΩΝΑΣ:

Στο 7ο λεπτό η πρώτη στιγμή του αγώνα άνηκε στους φιλοξενούμενος. Ο Κυνηγόπουλος έκανε το σουτ και μπλόκαρε ο Γκαραβέλης. Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η Λαμία ήταν εκείνη που είχε την πρωτοβουλία. Στο 13ο λεπτό ο Γιακουμάκης έκανε το σουτ, ο Πάντος έπεσε και απέκρουσε. Δέκα λεπτά αργότερα, ακόμη μια στιγμή για την Λαμία, με το σουτ του Μανούσου, έκω από την περιοχή, να φεύγει λίγα εκατοστά άουτ. Στο 31′ ένα ωραίο σουτ του Τσιλούλη μέσα από την περιοχή, πέρασε δίπλα από την εστία του Πάντου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Athens Kallithea, ισορόπησε, βρήκε κάποιες στιγμές, πάτησε πιο ψηλά στο χορτάρι αλλά στο πρώτο εικοσάλεπτο της επανάληψης δεν κατάφερε να βρεί το πολυπόθητο τέρμα. Καλύτερη στιγμή της, ένα σουτ του Κυνηγόπουλου, που έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γκαραβέλη. Στο 80ο λεπτό του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ. Τρομερή ατομική προσπάθεια του Ντεμέτριους που πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και… σέρβισε έτοιμο γκολ στον Λουκίνα, ο οποίος έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 88′ σέντρα του Σλίβκα από τα αριστερά, ο Μπεραχάνο πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1:1. Στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα ο Κυνηγόπουλος σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα βρήκε στον Γκαραβέλη και κατέληξε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του.

ΓΚΟΛ: 88′ Μπεχαράνο/ 80′ Λουκίνας

Δοκάρι: 90+3′ Κυνηγόπουλος

Κίτρινες: 76′ Αντέτζο/ 58′ Νίλι, 87′ Μπουλούλης

Λαμία (Παντελίδης): Γκαραβέλης, Αντέτζο, Τζανδάρης (61′ Σλίβκα), Νούνιες, Γιακουμάκης (46′ Μπεχαράνο), Μανούσος, Ντε Βινσέντι, Σιμόν (84′ Προβυδάκης), Γκοράνοβ (61′ Μποάκε), Τσιλούλης (61′ Σαραμαντάς), Κορνέζος.

Athens Kallithea (Σίμος): Πάντος, Μανθάτης, Ευαγγέλου, Τσιντώνης (89′ Χατζηδίμπας), Νίλι, Σαντάνα ( 54′ Μπουλούλης), Κυνηγόπουλος, Καινούργιος (71′ Βασιλούδης), Κολτσίδας, Κωστανάσιος (71′ Λουκίνας), Ντεμέτριους (89′ Λάσκαρης).//