Ξεκίνησε με το… δεξί η Καλαμάτα

Την καλύτερη δυνατή αρχή στη Super League 2 της αγωνιστικής περιόδου 2022-2023 έκανε η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου, η οποία επικράτησε με 2-0 του Ηροδότου στο “Δημοτικό Στάδιο Καλαμάτας”.

Το ξεκίνημα στον αγώνα, αλλά και στο πρωτάθλημα, ήταν εξαιρετικό για την Καλαμάτα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 18ο λεπτό χάρη σε τέρμα του Πασά. Στο 35′, η “μαύρη θύελλα” κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Κωνσταντόπουλου από τον Κριεζίου. Ο Βασιλόγιαννης ανέλαβε την εκτέλεση, όμως, ο Κρόστα μάντεψε σωστά και το απέκρουσε. Στο 59ο λεπτό, το προβάδισμα διευρύνθηκε χάρη σε γκολ που πέτυχε ο Ρόβας. Η τελευταία μεγάλη φάση του αγώνα ήρθε στο 70′, όταν ο Μπόρχες έκανε σουτ εκτός περιοχής αλλά η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κρόστα.

ΓΚΟΛ: 18′ Πασάς, 59′ Ρόβας

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Ταΐρης, Μαβινγκά, Κωνσταντινόπουλος, Λουπάνο, Μπακαγιόκο, Παπατόλιος, Αναστασόπουλος, Μπόρχες, Ρόβας, Βασιλόγιαννης, Πασάς.

Ηρόδοτος (Πλουσής): Κρόστα, Κριεζίου, Γρηγορόπουλος, Σαρρής, Μακρυδάκης, Μασάδο, Σουρνάκης, Βρεττός, Χαλκιαδάκης, Φράγκος, Φαλκάο.