Πρόκριση στο… ρελαντί για τον ΠΑΟΚ

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” καθάρισε από νωρίς με δύο γκολ του Μπράντον Τόμας, νίκησε 2:0 την Καλαμάτα στην Τούμπα στον αγώνα ρεβάνς της φάσης των “16” και πήρε το εισιτήριο για τους “8” του Κυπέλλου Ελλάδας.

Παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε με πολλές αλλαγές, ο ΠΑΟΚ νίκησε με 2:0 την Καλαμάτα στην Τούμπα (4:0 συνολικό σκορ), έκανε το 2Χ2 επί της “Μαύρης Θύελλας” και πήρε την πρόκριση για τους “8” του Κυπέλλου Ελλάδας. Υπόθεση ενός ημιχρόνου για τον “Δικέφαλο του Βορρά”, με τον Μπράντον Τόμας να σκοράρει στο 11′ και στο 13′.

Στα προημιτελικά, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου θα αναμετρηθεί με τον νικητή του ζευγαριού ΠαναθηναϊκόςΒόλος. Οι “πράσινοι” πάντως κέρδισαν το πρώτο ματς 3:0 στη Λεωφόρο και είναι το ξεκάθαρο φαβορί για την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

O AΓΩΝΑΣ

Οι γηπεδούχοι από το πρώτο λεπτό έδειξαν διάθεση να πιέσουν ψηλά και να σκοράρουν όσο γίνεται πιο νωρίς. Ωραία εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια στο 6ο λεπτό, ο Μέντες πετάχτηκε στη γωνία του και απομάκρυνε. Στο 11′ ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ. Ωραία επίθεση από τα αριστερά, ο Νάρεϊ πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και με άνεση έστρωσε στον Τόμας, ο οποίος με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1:0. Ο Μπράντον Τόμας πέτυχε ένα ακόμα γκολ λίγα δευτερόλεπτα μετά. Αυτή τη φορά ο Μπίσεσβαρ έκανε την μπαλιά τρύπα από τον άξονα και ο φορ του “Δικεφάλου του Βορρά” με ωραίο τελείωμα έκανε το 2:0 στο 13′. Η Καλαμάτα έκανε την πρώτη της τελική στο 24′. Ο Αρναρέλλης δοκίμασε το σουτ από τη γωνία της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 37′ η “Μαύρη Θύελλα” απείλησε ξανά, με τον Μπενίτες να κάνει ωραία προσπάθεια και να μπαίνει μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του πέρασε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ζίβκοβιτς. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν γρήγορα δύο γκολ και ουσιαστικά να σφραγίζουν την πρόκριση.

To δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Κάργα να βρίσκει εξαιρετικά τον Νάρεϊ που έφτασε απέναντι από τον Μέντες, αλλά ο τερματοφύλακας της Καλαμάτας τον νίκησε. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε σε μεγάλο βαθμός, καθώς ο “Δικέφαλος του Βορρά” είχε… τελειώσει την υπόθεση πρόκριση. Τεράστια ευκαιρία για την “Μαύρη Θύελλα” με τον Μόσερ να μπαίνει στην περιοχή και απέναντι από τον Ζίβκοβιτς να κάνει κακό σουτ στέλνοντας την μπάλα άουτ στο 82′. Ένα μακρινό σουτ του Τάτου στο 90′ πέρασε αρκετά έξω και το παιχνίδι έληξε, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει στο… ρελαντί την πρόκριση για τους “8” του Κυπέλλου Ελλάδας.

ΓΚΟΛ: 11′,13′ Τόμας / –
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 63′ Νάρεϊ / 34′ Μπενίτες