Πρόκριση στα πέναλτι για την Athens Kallithea | Καθαρή νίκη ο Μικρασιατικός Αστέρας

Το σημερινό πρόγραμμα του Κυπέλλου Ελλάδας ολοκληρώθηκε με αρκετά γκολ, ένταση, θέαμα αλλά και το ένα από τα δύο παιχνίδια να χρειάζεται τη διαδικασία των πέναλτι για να κατακτηθεί η πρόκριση.

Καλαμάτα – Athens Kallithea 1-1 (5-6 πεν.)

Το γκολ του Γιάννη Πασσά στο 40′ ήταν αυτό που χώριζε τους Μεσσήνιους από τους Αθηναίους, με τον σέντερ φορ να τελειώνει όμορφα την ευκαιρία που του δόθηκε.

Η Athens Kallithea δεν σκόπευε ωστόσο να παραδώσει εύκολα τα “όπλα”. Ο Λουκίνας κατάφερε να σκοράρει και να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 79′, στέλνοντας το ματς στην παράταση. Το έξτρα 30λεπτο ήταν… επεισοδιακό, μιας και ο Βαλεριάνος των γηπεδούχων και ο Ντιμίτριους των φιλοξενούμενων αποβλήθηκαν με κόκκινη κάρτα. Ο αγώνας οδηγήθηκε στα πέναλτι, όπου η Athens Kallithea επικράτησε με 6-5.

Μικρασιατικός Αστέρας – Απόλλων Παραλιμνίου 3-1

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν τέσσερα λεπτά πριν την ολοκλήρωση των πρώτων 45′ με τον αμυντικό χαφ, Κώστα Σταμούλη και διπλασίασαν τα τέρματά τους με το… καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου. Ο μεσοεπιθετικός του Αστέρα, ο Σαπαλίδης εκτέλεσε σωστά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από την άσπρη βούλα στο 47′, δίνοντας έτσι προβάδισμα ασφαλείας στον Μικρασιατικό.

Το Παραλίμνι προσπάθησε προς το τέλος να ξεκινήσει την αντεπίθεσή του, με τον Ελέζι να είναι εύστοχος από τα 11 μέτρα και να μειώνει προς ώρας σε 2-1. Δύο λεπτά αργότερα όμως, ο Σαπαλίδης διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα, έκανε το 3-1 και τελείωσε τις όποιες ελπίδες του Απόλλωνα.

Με αυτόν τον τρόπο, ο Μικρασιατικός ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.//ΓΑ.