Λύτρωση για το Αιγάλεω και… μοιρασιά με Καλαμάτα (video)

Η ομάδα του Θωμά Γράφα μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ ενώ είχε την υπεροχή του αγώνα, ωστόσο κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα (1:1) και να αποσπάσει τον βαθμό της ισοπαλίας από τη “Μαύρη Θύελλα”, για την 9η αγωνιστική της Super League 2.

Η Καλαμάτα δεν άφησε όπως θα ήθελε πίσω της το 2022 και έχασε εκ νέου πολύτιμους βαθμούς στον… μαραθώνιο της Super League 2. Η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου προηγήθηκε κόντρα στη ροή του αγώνα, αλλά δεν διατήρησε το προβάδισμά της και κατέγραψε το δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι δίχως νίκη.

Τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα για τις δύο ομάδες, καθώς αναζητούσαν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο, “διαβάζοντας” το παιχνίδι του αντιπάλου. Στο 22′, οι γηπεδούχοι προέβησαν σε αναγκαστική αλλαγή, καθώς ο Βλαχομήτρος αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού και αντικαταστάθηκε από τον Δημούτσο. Ο τελευταίος είχε την πρώτη του τελική στο 24′, καθώς έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και ο Ταΐρης αποσόβησε τον κίνδυνο σε κόρνερ. Στο 26′, η Καλαμάτα απείλησε με σουτ του Ματέους να απομακρύνεται από τον Σικαλιά. Στο 31′, οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Δημούτσο να πασάρει στον Κολλά, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και έκανε το πλασέ, αλλά ο Ταΐρης απόκρουσε, κρατώντας το μηδέν. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Μπούσης έκανε ωραίο σουτ και ο γκολκίπερ της Καλαμάτας κράτησε ξανά το μηδέν και το ημίχρονο έληξε δίχως σκορ.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απείλησαν με αξιώσεις ξανά. Στο 60′, ο Δημούτσος πλάσαρε μετά από γύρισμα του Τσιλιγκίρη και η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Ταΐρη. Στο 64′, η Καλαμάτα κατάφερε κόντρα στη ροή του αγώνα να ανοίξει το σκορ. Ο Ματέους έκανε εκπληκτική μπαλιά μέσα στη μεγάλη περιοχή και ο Ρόβας πήρε το ριμπάουντ σε κενή εστία, γράφοντας το 0:1.

Εν συνεχεία, η ομάδα του Αιγάλεω προσπαθούσε να βρει το γκολ της ισοφάρισης και καραδοκούσε γύρω από την περιοχή της Καλαμάτας. Στο 70′, οι γηπεδούχοι αναπτύχθηκαν ωραία με πάσα… κλειδί του Δημούτσου και ο Κολλάς δεν μπόρεσε να πλασάρει ιδανικά για το 1:1. Η ισοφάριση, ωστόσο, ήρθε στο 82′, όταν ο Μαβινγκά υπέπεσε σε πέναλτι. Ο Τσιλιγκίρης ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1:1, το οποίο αποτέλεσε εν τέλει το τελικό σκορ.//

ΓΚΟΛ: 82′ Τσιλιγκίρης / 64′ Ρόβας
Αιγάλεω (Θ. Γράφας): Σικαλιάς, Μπούσης (46′ Σκεντεράι), Παπανικόλας, Φουρλάνος, Χοτζάλι, Πολυχρόνης, Τσίτσαρης, Βλαχομήτρος (22′ Δημούτσος), Τσιλιγκίρης, Μπαστιάνος, Κολλάς.
Καλαμάτα (Ν. Αναστόπουλος) : Ταΐρης, Μαβινγκά, Κωνσταντινόπουλος, Λουπάνο, Παπατόλιος, Καραγκούνης, Ματέους, Βασιλόγιαννης, Τάτος, Αρναρέλλης, Ρόβας.