Άλωσε την Καλαμάτα και συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε η Κηφισιά (video)

Η πρωτοπόρος της Super League 2 επικράτησε εκτός έδρας με 2:1 της “Μαύρης Θύελλας” και συνεχίζει την αήττητη πορεία της στο πρωτάθλημα, δείχνοντας να μην την επηρέασε η διακοπή. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε την αναμέτρηση η ομάδα των βορείων προαστίων, καθώς ο Παπασάββας αντίκρισε δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε εννέα λεπτά (73′ και 82′).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης η Κηφισιά έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, αλλά ο Ταΐρης είπε “όχι” στην προσπάθεια του προωθημένου Προβυδάκη μέσα από την μικρή περιοχή!

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τα ηνία του αγώνα και στο 26′ ο Γκίνη με κεφαλιά προσπάθησε να νικήσει τον κίπερ των γηπεδούχων, ο οποίος με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε την μπάλα, κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Στο 28′ όμως οι πρωτοπόροι του Β’ Ομίλου βρήκαν το γκολ που έψαχναν. Ο Ανδρέας Τετέι σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Μπαξεβάνο και κατέληξε στα δίχτυα για το 1:0. Αυτό ήταν το 9ο γκολ στη σεζόν για τον 21χρονο Έλληνα επιθετικό με καταγωγή από την Γκάνα.

Η Καλαμάτα προσπάθησε να αντιδράσει και στο 43′ ο Καραγκούνης δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση, αλλά ο Αναγνωστόπουλος ήταν στην σωστή θέση και μπλόκαρε εύκολα, ενώ στο 45+1′ η κεφαλιά του Αρναρέλλη είχε την ίδια κατάληξη. Η “Μαύρη Θύελλα” στο 45+3′ κέρδισε πέναλτι. Έπειτα από σέντρα του Βασιλόγιαννη η μπάλα βρήκε στο χέρι του Σωτηράκου και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Πασάς ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε και έκανε το 1:1, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ιδανικό ξεκίνημα για την Κηφισιά στο δεύτερο μέρος, αφού ο Τετέι στο 49′ κέρδισε πέναλτι από τον Ταΐρη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κουϊρουκίδης, ο οποίος ευστόχησε, έκανε το 2:1 για τους φιλοξενούμενους και παράλληλα πέτυχε το 7ο του γκολ στο πρωτάθλημα.

Η Καλαμάτα είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις στην εστία του Αναγνωστόπουλου. Στο 74′ ο Βασιλόγιαννης εκτέλεσε ένα φάουλ από την γωνία της μεγάλης περιοχής, αλλά έστειλε την μπάλα αρκετά άουτ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό (75′), ο Ταλάλ με εξαιρετική μπαλιά έβγαλε τον Αντερέγκεν σε θέση βολής, αλλά ο επιθετικός των φιλοξενούμενων έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ταΐρη. Στο 82′ η ομάδα των βορείων των προαστίων έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο νεοεισελθών Παπασάββας αντίκρισε δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε εννέα λεπτά (73′ και 82′).

Τίποτα δεν άλλαξε στο ματς, το 2:1 υπέρ της Κηφισιάς παρέμεινε και η ομάδα του Γιώργου Πετράκη συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε στο πρωτάθλημα της Super League 2. Από την κορυφή!

ΓΚΟΛ: 45+4′ Πασάς πεν. / 28′ Τετέι, 51′ Κουϊρουκίδης πεν.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 31′ Πασάς, 81′ Βασιλόγιαννης, 90+3′ Τάτος / 73′,82′ Παπασάββας, 90+4′ Αναγνωστόπουλος
ΚΟΚΚΙΝΗ: 82′ Παπασάββας
ΔΟΚΑΡΙ:

Καλαμάτα (Ίλτσο Γκεοργκιόσκι): Ταΐρης, Μόζερ (88′ Λούκαζικ), Λουπάνο (82′ Ασίγκμπα), Μπαξεβάνος, Λιποράσε, Παπατόλιος, Καραγκούνης, Ματέους (55′ Τάτος), Βασιλόγιαννης, Αρναρέλλης (55′ Ρόβας), Πασάς (88′ Τριανταφυλλάκης).

Κηφισιά (Γιώργος Πετράκης): Αναγνωστόπουλος, Βαφέας, Μπαρμπόσα, Προβυδάκης, Σωτηράκος, Γκίνη (65′ Παπασάββας), Πέιος, Πρίτσας (69′ Ταλάλ), Να’α, Κουϊρουκίδης (65′ Αντερέγκεν), Τετέι (85′ Νοικοκυράκης).

Καλαμάτα: Εκτός έδρας με Επισκοπή (19/3).
Κηφισιά: Εντός έδρας με Προοδευτική (19/3).