“Όρθιος” στη Νίκαια ο Παναιτωλικός

Ο Ιωνικός αναδείχθηκε ισόπαλος με τα “καναρίνια” (1-1) και δεν κατάφερε να βρει ούτε τώρα το πρώτο του τρίποντο, παρά την πίεση που άσκησε στην ομάδα του Αγρινίου. Την αναμέτρηση έκριναν τα τέρματα του Μάντζη και του Καρέλη από το σημείο του πέναλτι, ενώ είναι το τρίτο συνεχόμενο γκολ που δέχονται οι Νικαιώτες από την άσπρη βούλα.

Σε ένα παιχνίδι με έντονο βαθμολογικό ενδιαφέρον, ο Ιωνικός υποδέχθηκε στο Δημοτικό Γήπεδο της Νεάπολης τον Παναιτωλικό, για την 10η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος. Οι Νικιαιώτες αναζητούσαν την πρώτη τους νίκη στη Super League, θέλοντας να “ξεκολλήσουν” από τον πάτο του βαθμολογικού πίνακα και την ομάδα του Αγρινίου να “ψάχνει” την επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα, καθώς το τελευταίο της νικηφόρο αποτέλεσμα, ήταν απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα με 4-1 εκτός έδρας, στις 3 Οκτωβρίου για την 6η αγωνιστική. Με αυτή την ισοπαλία, ο Ιωνικός παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα και βρίσκεται προσωρινά στην 13η θέση με 4 βαθμούς, ενώ από την άλλη ο Παναιτωλικός έφτασε τους 12 και την 7η θέση.

Ο Ιωνικός, μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και διατηρούσε την κατοχή της μπάλας, προσπαθώντας να βρει το κενό στην αμυντική λειτουργία του Παναιτωλικού. Οι Νικαιώτες δεν μπορούσαν έχουν ιδανικότερο ξεκίνημα, καθώς πήραν από πολύ νωρίς το προβάδισμα, μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Άοσμαν, πέρασε μία πολύ ωραία κάθετη μπαλιά στον Μάντζη και τον έβγαλε απέναντι από τον Στεργιάκη. Ο επιθετικός του Ιωνικού, πλάσαρε ψύχραιμα από διαγώνια θέση και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Το σύνολο του Δημήτρη Σπανού συνέχισε να “κυριαρχεί” στον αγωνιστικό χώρο και ο Σάκιτς στο 9ο λεπτό, με πολύ δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία των “καναρινιών”. Στο 16ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι… φώναξαν για πέναλτι, αλλά μετά από ειδοποίηση του VAR, δόθηκε συνέχεια στο ματς. Στο 19ο λεπτό, ο Παναιτωλικός απείλησε, όταν ο Ντουάρτε έπιασε ένα ωραίο φαλτσαριστό σουτ, αλλά ο Χουτεσιώτης βρισκόταν σε ετοιμότητα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν πάρει μέτρα στο γήπεδο. Στο 22′, ο Κολοβός σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά ο γκολκίπερ του Ιωνικού μπλόκαρε τη μπάλα.

Στο 29ο λεπτό η πίεση της ομάδας του Αγρινίου είχε αποτέλεσμα, καθώς Μόρσεϊ προσπάθησε να αλλάξει παιχνίδι και ο Μύγας υπέπεσε σε πέναλτι, όταν η πορεία της μπάλας σταμάτησε χέρι του και ο Παπαπέτρου υπέδειξε την άσπρη βούλα, χωρίς να το σκεφτεί πολύ. Ο Καρέλης ανέλαβε την εκτέλεση, έκανε το 1-1 και έφερε το ματς σε ισορροπία. Η ομάδα της Νίκαιαις, δέχεται τρίτο σερί τέρμα, από τα 11 βήματα. Στο 34′, μετά από αρκετή ώρα ο Ιωνικός απείλησε, όταν ο Μύγας έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Άοσμαν πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Στεργιάκη. Έτσι οι δύο ομάδες αποχώρησαν για την ανάπαυλα, ισόπαλες με 1-1 σε ένα μοιρασμένο πρώτο μέρος

Η στιγμή που ο Καρέλης, φέρνει το ματς στα “ίσα” από την άσπρη βούλα. (EUROKINISSI)

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε όπως το πρώτο, καθώς ο Ιωνικός μπήκε με διάθεση και πίεζε τον Παναιτωλικό, προκειμένου να βρει ένα δεύτερο γκολ που θα του έδινε εκ νέου το προβάδισμα. Στο 49ο λεπτό, ο Ελευθεριάδης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, καθώς ο βοηθός είχε υψωμένη τη σημαία του. Ο Δημήτρης Σπανός… έπαιζε τα πάντα και πέρασε στο παιχνίδι τον Σεμπά και τον Μεντόζα, κάνοντας πιο επιθετική την ομάδα του. Ο Ιωνικός είχε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά οι ποδοσφαιριστές του Αναστασίου άντεχαν το “σφυροκόπημα” στα πρώτα 15 λεπτά του δεύτερου μέρους. Στο 59′ μάλιστα, ο Παναιτωλικός σε μία αντεπίθεση “άγγιξε” το γκολ, όταν ο Ντουάρτε με ένα εξαιρετικό, φαλτσαριστό σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Χουτεσιώτη, που έμοιζε εξουδετερωμένος. Στη συνέχεια, υπήρξε αλλαγή σκηνικού με την πίεση να μεταφέρεται στα “καρέ” του Χουτεσιώτη και στο 62′ ο Καρέλης κατέβασε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, σούταρε δυνατά, αλλά ο γκολκίπερ του Ιωνικού πραγματοποίησε την επέμβαση του αγώνα, κρατώντας… ζωντανή την ομάδα της Νίκαιας.

Στο 64ο λεπτό και πάλι οι φιλοξενούμενοι απείλησαν, όταν ο Μόρσεϊ “ταλαιπώρησε” τον Σάκιτς και σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Οι Νικαιώτες απέκτησαν και πάλι τον έλεγχο της αναμέτρησης, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Στεργιάκη, καθώς ο Γιάννης Αναστασίου είχε “στήσει” πολύ καλά την ομάδα του στο ανασταλτικό της μισό. Στο 79ο λεπτό, το σύνολο του Δημήτρη Σπανού έφτασε μία… ανάσα από το γκολ, όταν μετά από μία αναμπουμπούλα στην άμυνα του Παναιτωλικού, η μπάλα κατέληξε στον Σεμπά, αλλά το τελείωμα του πέρασε πάνω από τα δοκάρια των Αγρινιωτών. Στις καθυστερήσεις την αναμέτρησης ο Σενγκέλια παραλίγο να… κλέψει το τρίποντο, όταν στην αντεπίθεση βρέθηκε έξω από την περιοχή του Ιωνικού, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Χουτεσιώτη. Έτσι ο Παπαπέτρου σφύριξε για τελευταία φορά και οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1, με τον Ιωνικό να παραμένει χωρίς νίκη στις πρώτες 10 αγωνιστικές της Super League.

ΓΚΟΛ: 6′ Μάντζης / 30′ Καρέλης

Δοκάρι: 59′ Ντουάρτε

Κίτρινες: 11′ Σάκιτς, 53′ Ρομαό, 60′ Μύγας / 62′ Λάρσον

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Τσιγκρίνσκι, Σόουζα (Κάνιας 46′), Μύγας, Σάκιτς, Ρομαό, Φαντιγκά, Λοβέρα, Άοσμαν (Μεντόζα 55′), Μαντζής, Ελευθεριάδης (Σεμπά 56′)

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Στεργιάκης, Αποστολάκης, Λάρσον, Κορνέλιους, Χουχούμης, Μλάντεν, Μάρτσενσον (Φλόρες 75′), Κολοβός (Νταγκό 83′), Μόρσεϊ (Σενγκέλια 89′), Ντουάρτε, Καρέλης