O Mάντζης υπέγραψε την πρώτη νίκη του Ιωνικού

Οι Νικαιώτες πήραν το πρώτο τρίποντο της σεζόν, κερδίζοντας 2-0 τον ΟΦΗ στο “Γεντί Κουλέ” και ξεκόλλησαν από τον πάτο της βαθμολογίας.

Ο Ιωνικός έσπασε την κατάρα, πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα και απομακρύνθηκε από την τελευταία θέση του πρωταθλήματος που βρισκόταν έως σήμερα. Μεγάλος πρωταγωνιστής της βραδιάς ο Βασίλης Μάντζης, ο οποίος σκόραρε τα δύο τέρματα της αναμέτρησης, βυθίζοντας τον ΟΦΗ 13ο στη προτελευταία θέση.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε πιο δυνατά στην αναμέτρηση, κρατώντας μπάλα προσπαθώντας να απειλήσει τα καρέ του Ιωνικού. Οι “φιλοξενούμενοι” σιγά-σιγά ανέβασαν ρυθμούς, με τον Σεμπά να επιχειρεί το σουτ από μακριά και τον Μανδά να στέλνει τη μπάλα κόρνερ. Στο 11ο λεπτό, οι Κρητικοί άγγιξαν το γκολ με τον Τοράλ να κάνει το σουτ και τον Χουτεσιώτη να προχωρά σε εξαιρετική απόκρουση. Οι “γηπεδούχοι” απείλησαν ξανά με τον Τζου να κάνει το διαγώνιο σουτ και τον κίπερ των Νικαιωτών να μπλοκάρει με δυσκολία. Στο 25ο λεπτό, ο ΟΦΗ πραγματοποίησε την πρώτη και αναγκαστική του αλλαγή με τον Τοράλ να μη μπορεί να συνεχίσει στο ματς και το Μπουζούκη να παίρνει τη θέση του στον αγωνιστικό χώρο. Οι “φιλοξενούμενοι” προσπάθησαν να απαντήσουν με τον Σεμπά που μπήκε από τα αριστερά, έδωσε εξαιρετικά στον Μάντζη, με τον τελευταίο να πλασάρει άστοχα. Ο Ιωνικός ανέβασε ρυθμούς και απείλησε εκ νέου, με ωραία ενέργεια του Ελευθεριάδη μέσα στην περιοχή, που πλάσαρε, όμως ο κίπερ των Κρητικών μπλόκαρε εύκολα. Οι “γηπεδούχοι” συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ, με τον Γκερέρο που έφυγε στην αντεπίθεση, μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ που όμως πέρασε άουτ.

O Iωνικός μπήκε με το… πόδι στο γκάζι στο δεύτερο μέρος, με τον Σεμπά να τροφοδοτεί τον Μάντζη και τον Μανδά να διώχνει δύσκολα με το πόδι. Στο 56ο λεπτό όμως, ο Έλληνας επιθετικός άνοιξε το σκορ. Ο Λοβέρα έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Μάντζης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού. Οι “γηπεδούχοι” προσπάθησαν να απαντήσουν, όμως δεν μπορούσαν να βρουν χώρους, ούτε τελική πάσα έτσι ώστε να γίνουν επικίνδυνοι. Στο 85ο λεπτό, οι Νικαιώτες βρήκαν και δεύτερο τέρμα με τον Μάντζη ο οποίος πήρε το ριμπάουντ από το σουτ του Ρομαό και σε δεύτερη προσπάθεια, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του. Οι “φιλοξενούμενοι” στη συνέχεια διαχειρίστηκαν το ματς και κράτησαν το υπέρ τους προβάδισμα, παίρνοντας την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Γκολ: / 56΄, 85′ Μάντζης

Κίτρινες: 39′ Διαμαντής, 57′ Μπαλογιάννης / 46′ Ελευθεριάδης, 61′ Φαντιγκά, 70′ Κάνιας, 85′ Μάντζης, 85′ Μύγας

ΟΦΗ: Μανδά, Λάρσον, Βούρο, Διαμαντή, Μπαλογιάννη (63′ Ντουρμισάι), Μεγιάδο (74′ Ντίκο), Περέα, Ντιουσέ (63′ Τοράρινσον), Τζου (46′ Θεοδοσουλάκης), Τοράλ (25′ Μπουζούκης), Γκερέρο

Ιωνικός: Χουτεσιώτη, Μύγα, Τσιγκρίνσκι, Σόουζα, Σάκιτς, Ρομαό, Φαντιγκά (75′ Μασάς), Ελευθεριάδη, Σεμπά (87′ Αντούνες), Λοβέρα (65′ Κάνιας), Μάντζη (87′ Ιωαννίδης)