Έβαλε… δύσκολα στον Ιωνικό η Λαμία

Μπορεί οι Θεσσαλοί να προηγήθηκαν, οι “γηπεδούχοι” όμως ανέβασαν ρυθμούς, ισοφάρισαν και πίεσαν ασφυκτικά, χωρίς να καταφέρουν να σκοράρουν το πολυπόθητο τέρμα. Έτσι οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1, με τους Νικαιώτες να παραμένουν στην τελευταία θέση.

Ο Ιωνικός δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη κόντρα στη Λαμία. Οι Νικαιώτες παρά το γεγονός ότι έμειναν πίσω στο σκορ, κατάφεραν να ισοφαρίσουν, ήταν κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο αλλά δεν σκόραραν το δεύτερο πολυπόθητο τέρμα και έμειναν στο 1-1. Οι Θεσσαλοί πήραν τον έναν βαθμό της ισοπαλίας και διατήρησαν απόσταση ασφαλείας από τον τελευταίο Ιωνικό.

To παιχνίδι ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τον Ιωνικό, καθώς πριν καν προλάβει να βρει τα πατήματά του στον αγωνιστικό χώρο, μόλις στο 8ο λεπτό δέχθηκε γκολ. Ο Ντε Βινσέντι, μετά από φοβερή αντεπίθεση, με φοβερό πλασέ, έκανε το 1-0 για τη Λαμία. Οι “φιλοξενούμενοι” στη συνέχεια δεν έριξαν ρυθμό και απείλησαν ξανά με τον Τσιλούλη, όμως ο Κάνιας πρόλαβε και έκοψε την προσπάθεια των Θεσσαλών.

Οι “γηπεδούχοι” προσπάθησαν να αντιδράσουν και να απαντήσουν στο 1-0 της Λαμίας, με τον Φατιγκά να επιχειρεί σουτ, με τη μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ. Οι Νικαιώτες ήταν περισσότερο απειλητικοί, ψάχνοντας να βρουν το τέρμα που θα έφερνε το παιχνίδι στα ίσα. Ο Μάντζης στο 22΄έχασε τεράστια ευκαιρία για να γράψει το 1-1, ενώ ο Λοβέρα νικήθηκε από τον Σαράνοφ, σε σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή που επιχείρησε. Οι “φιλοξενούμενοι” συνέχισαν να έχουν παθητικό ρόλο και να επιτίθονται σε αντεπιθέσεις, με τον Χουτεσιώτη να αποκρούει εξαιρετικά την κεφαλιά του Μποακί, στην εκπνοή του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο, ξεκίνησε με ονειρεμένο τρόπο για τον Ιωνικό, ο οποίος βρήκε δίχτυα με το… καλημέρα. Μόλις στο 47ο λεπτό, ο Ιωνικός βρίσκει δίχτυα με τον Μάντζη, ο οποίος έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Μετά την ισοφάριση, ο Ιωνικός ήταν ο κυρίαρχος του παιχνιδιού, έψαξε να βρει και δεύτερο γκολ, με τη Λαμία, να διατηρεί παθητικό ρόλο. Στο 65ο λεπτό, οι “γηπεδούχοι” έχασαν νέα τεράστια ευκαιρία να περάσουν μπροστά στο σκορ, με την κεφαλιά του Μύγα να σταματά στο δοκάρι, όπως και το σουτ του Σεμπά, ένα λεπτό αργότερα.

Οι γηπεδούχοι πίεζαν ασφυκτικά τους Θεσσαλούς, ψάχνοντας το δεύτερο γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα. Σε αντεπίθεση οι “φιλοξενούμενοι” παραλίγο να αιφνιδιάσουν τους “γηπεδούχους”, όμως ο Ρομαό με προβολή έκοψε.

Ο Ιωνικός δεν κατάφερε να βρει το κινητήριο γκολ, έμεινε στο 1-1 με τη Λαμία και παρέμεινε στην τελευταία θέση του πρωταθλήματος.

Κίτρινες: 7′ Βαλεριάνος, 59′ Ελευθεριάδης, 78′ Κάνιας, 81′ Μάντζης  / 7′ Τσιλούλης, 50′ Ντε Βινσέντι, 63′ Ασκόφσκι, 64′ Αντέτζομ, 81′ Μπεχαράνο

Δοκάρια: 65′ Mύγας, 66′ Σεμπά / –

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Xουτεσιώτης, Μύγας (87′ Σάκιτς), Βαλεριάνος, Ρομαό, Αντούνες, Κάνιας, Φαντιγκά (71′ Μεντόσα), Λοβέρα, Άοσμαν (87′ Ιωαννίδης), Ελευθεριάδης (63΄Σεμπά), Μάντζης.

Λαμία (Τζιανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Σιμόν, Γκοράνοφ, Αντέτζο, Κορνέζος, Τζανδάρης, Σλίβκα, Τσιλούλης (76′ Γιακουμάκης), Ντε Βινσέντι (66′ Μπεχαράνο), Ασκόφσκι (66′ Μαρμεντίνι, 93′ Μπενίτεθ), Μποάκι (76′ Μανούσος)