Υπερπρωταθλήτρια Ιταλίας η Ίντερ

Οι “νερατζούρι” κέρδισαν με 3:0 τη συμπολίτισσα Μίλαν στο τελικό του Ιταλικού Super Cup, με τους Ντιμάρκο και Τζέκο να δίνουν από το πρώτο εικοσάλεπτο σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του Ιντζάκι και αυτή του Πιόλι να τα έχει χαμένα στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού.

Η Ίντερ κατέκτησε το Ιταλικό Super Cup. Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάκι κέρδισε με 3:0 την Μίλαν, στο τελικό που διεξήχθη στη Σαουδική Αραβία και στέφθηκε υπερπρωταθλήτρια Ιταλίας. Οι “νερατζούρι” είχαν πάρει σημαντικό προβάδισμα από το πρώτο εικοσάλεπτο, με τα γκολ των Ντιμάρκο και Τζέκο, με τον Λαουτάρο Μαρτίνες να βάζει το κερασάκι στη τούρτα, τη στιγμή που οι “ροσονέρι” αδυνατούσαν να παράξουν σημαντικές απειλές στην εστία του Ονάνα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Ίντερ ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και παρά την πίεση ψηλά της Μίλαν έλεγχε το παιχνίδι, βγαίνοντας στην κόντρα επίθεση. Σε μία από αυτές στο 10′ πήρε το προβάδισμα. Ο Νταρμιάν δεξιά κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, πέρασε στο Λαουτάρο, που πήρε τον κόντρα από τον Ερναντές και βρήκε τον αμαρκάριστο Ντιμάρκο στο δεύτερο δοκάρι για το 1:0. Οι “ροσονέρι” έδειχναν να τα έχουν χαμένα στον αγωνιστικό χώρο, δεν μπορούσαν να κρατήσουν την μπάλα στα πόδια τους και έντεκα λεπτά αργότερα πέτυχαν και δεύτερο γκολ. Στο 21′, ο Μπαστόνι πέρασε μπαλιά στον Τζέκο στην πλάτη της άμυνας, ο Βόσνιος απέφυγε εντός περιοχής τον Τονάλι και νίκησε εύκολα τον Ταταρουσάνου για το 2:0. Η Μίλαν προσπάθησε να αντιδράσει και απείλησε με σουτ του Λεάο από το ύψος της περιοχής, που πέρασε λίγο άουτ.

Στην επανάληψη η Μίλαν μπήκε με διάθεση να κυκλοφορήσει την μπάλα. Στο 49′ ξανά ο Λεάο απείλησε από την άκρη της περιοχής, χωρίς να βρει εστία. Στο 56′ ο Μπενασέρ βρέθηκε σε πλεονεκτική, αλλά το σουτ που δοκίμασε ήταν αδύναμο και μπλόκαρε εύκολα ο Ονάνα. Ο Πιόλι προσπάθησε να αλλάξει πράγματα με τριπλή αλλαγή, όμως η Ίντερ ήταν αυτή που χτύπησε ξανά. Ο Λαουτάρο Μαρτίνες, που ήταν έτοιμος να αποχωρήσει από τον αγωνιστικό χώρο, πήρε την μπαλιά του Σκρίνιαρ στην πλάτη του Τομόρι και νίκησε εύκολα στο τετ-α-τετ τον Ταταρουσάνου για το 3:0 στο 78′. Στα τελευταία λεπτά, η Μίλαν προσπάθησε να πετύχει το γκολ της τιμής με το δοκάρι του Ρέμπιτς, διαμαρτυρήθηκε και για πέναλτι σε χέρι του Ατσέρμπι, με το οποίο δε συμφώνησαν διαιτητής και VAR και οι “νερατζούρι” στέφθηκαν υπερπρωταθλητές Ιταλίας.

ΓΚΟΛ: / 10′ Ντιμάρκο, 21′ Τζέκο, 78′ Μαρτίνες
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 77′ Ερναντές, 85′ Τονάλι / 33′ Μπαρέλα, 72′ Τσαλχάνογλου, 79′ Μαρτίνες