Τρίποντο-περίπατος για την Ίντερ

Οι “νερατζούρι”… καθάρισαν συνοπτικά την Σαμπντόρια με 3-0 και έφτασαν τις πέντε σερί νίκες στο ιταλικό πρωτάθλημα. Τα γκολ που έκριναν την αναμέτρηση, σημείωσαν οι Ντε Βράι, Μπαρέλα και Κορέα.

Η Ίντερ μετά την πρόκριση στους “16” τους Champions League, υποδέχθηκε την Σαμπντόρια στο “Σαν Σίρο” για την 12η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος. Οι “νερατζούρι” με αυτή τη νίκη, κατάφεραν να φτάσουν τους 24 βαθμούς και την 5η θέση, ενώ από την άλλη η Σαμπντόρια παραμένει στους 6 και βρίσκεται… πρώτη εντός της ζώνης του υποβιβασμού.

Οι “νερατζούρι” από την αρχή του παιχνιδιού και ήθελαν να δείξουν ποιος είναι το… αφεντικό, έχοντας τον έλεγχο της αναμέτρησης και την κατοχή. Η πρώτη φορά που έφτασαν οι γηπεδούχοι απειλητικά στα καρέ του Αουντέρο, μετουσιώθηκε σε γκολ. Ο Τσαλχάνογλου στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης, εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά και ο Ντε Βράι, αφού νίκησε τους πάντες στον “αέρα”, έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Σαμπντόρια για το 1-0. Στο 31ο, η Ίντερ “άγγιξε” το δεύτερο γκολ, όταν ο Ντιμάρκο σούταρε μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα όμως να μην του κάνει το “χατήρι”, καθώς “έγλειψε” το δοκάρι και πέρασε άουτ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, όταν ο Μπαστόνι βρήκε εντυπωσιακά τον Μπαρέλα στην πλάτη της άμυνας και αυτός, αφού βρέθηκε απέναντι από τον Αουντέρο, με ένα δυνατό σουτ τον νίκησε και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα για το πρώτο ημίχρονο, με τους “νερατζούρι” να έχουν στα… χέρια τους ένα σημαντικό προβάδισμα στην ανάπαυλα.

Ο Ντε Βράι, πανηγυρίζει έντονα το γκολ που σημείωσε μαζί με τον Σκρίνιαρ. (@Inter / Twitter)

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, η Ίντερ έψαξε και τρίτο γκολ, προκειμένου να “κλειδώσει” το τρίποντο. Στο 50′ ο Λαουτάρο τροφοδοτήθηκε από τον Ντιμάρκο μέσα στην περιοχή και σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Αουντέρο. Λίγες στιγμές αργότερα, ο Τζέκο “σπατάλησε” άλλη μία ευκαιρία, καθώς σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά ούτε αυτός κατάφερε να βρει στόχο. Μόλις τέσσερα λεπτά πιο μετά, ο Τσαλχάνογλου εκτέλεσε απευθείας φάουλ, αλλά ο γκολκίπερ της Σαμπντόρια εκτινάχθηκε και απομάκρυνε τον κίνδυνο. Οι “νερατζούρι” συνέχισαν να… σφυροκοπούν και τελικά κατάφεραν να κάνουν το 3-0 στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Κορέα κουβάλησε τη μπάλα από την άμυνα, έφτασε έξω από την περιοχή και με ένα υπέροχο πλασέ, νίκησε τον Αουντέρο και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στο ματς. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι στην αναμέτρηση και έτσι η Ίντερ κατάφερε να φράσει τις πέντε σερί νίκες και τους 24 βαθμούς, όντας στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

ΓΚΟΛ: 21′ Ντε Βράι, 44′ Μπαρέλα

Δοκάρι: 31′ Ντιμάρκο

Κίτρινες:  63′ Μπαστόνι / 19′ Γέπες, 40 Κόλεϊ, 52′ Τζούρισιτς, 57′ Βερέ, 61′ Γκαμπιαντίνι, 67′ Αμιόνε

Ίντερ (Σιμόνε Ιντζάκι): Ονάνα, Σκρίνιαρ, Ντε Βράι, Μπαστόνι (Ατσέρμπι 69′), Ντάμφρις (Μπελανόβα 79′), Μπαρέλα, Τσαλχάνογλου (Ασλάνι 83′), Μικιταριάν, Ντιμάρκο, Μαρτίνες (Λουκάκου 68′), Τζέκο (Κορέα 68′)

Σαμπντόρια (Ντέγιαν Στάνκοβιτς): Αουντέρο, Μπερεζίνσκι, Φεράρι, Κόλεϊ, Αμιόνε, Γκαμπιαντίνι (Μοντεβάγκο 78′), Γέπες (Βιεϊρά 46′), Βιγιάρ (Βερέ 57′), Λερίς, Τζούρισιτς (Ρινκόν 78′), Καπούτο (Πουσέτο 66′)