Τριάρα… και μόνη δεύτερη η Ίντερ

Οι “νερατζούρι” επικράτησαν 3:1 της Ουντινέζε στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Serie A, διατηρώντας τη διαφορά των τριών πόντων από τη δεύτερη Μίλαν.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Ίντερ, η οποία στο 16ο λεπτό κέρδισε πέναλτι, μετά την ανατροπή του Νταμφρις μέσα στην περιοχή. Αρχικά ο διαιτητής συνέχισε το παιχνίδι, όμως μετά από παρέμβαση του VAR, έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Λουκάκου δεν κατάφερε να νικήσει τον Σιλβέστρι με την πρώτη προσπάθεια, όμως δόθηκε επανάληψη και εκεί άνοιξε το σκορ, γράφοντας το 1:0. Oι φιλοξενούμενοι απάντησαν και μείωσαν πριν τη λήξη του πρώτου μέρους με τον Λόβριτς να φέρνει την απόλυτη ισορροπία στο ματς.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός δεν ήταν δυνατός και καμία ομάδα δεν δημιούργησε σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ. Η είσοδος του Λαουτάρο Μαρτίνες όμως στο 66ο λεπτό, έδωσε… φρεσκάδα στους “νερατζούρι” οι οποίοι άρχισαν να πιέζουν προκυμμένου να βρουν το τέρμα που θα τους έδινε το προβάδισμα. Στο 73ο λεπτό, ο Μικιταριάν με δυνατό σουτ, έκανε το 2:1, αφού πήρε εξαιρετική ασίστ από τον Ντι Μάρκο και έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 89ο λεπτό, ο Λαουτάρο Μαρτίνες τριπλασίασε τα τέρματα της Ίντερ με όμορφο σουτ, “κλειδώνοντας” τη νίκη για την ομάδα του.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής της Serie A:

Παρασκευή 17/2
Σασουόλο – Νάπολι 0-2
(12’ Κβαρατσκέλια, 33’ Όσιμεν)

Σάββατο 18/2
Σαμπντόρια – Μπολόνια 1-2
(68′ πεν. Σαμπίρι – 27′ Σοριάνο, 90′ Ορσολίνι)

Μόντσα – Μίλαν 0-1
(31′ Μεσίας)

Ίντερ – Ουντινέζε 3:1 (20′ Λουκάκου, 73′ Μικιταριάν, 89′ Λ. Μαρτίνες / 43′ Λόβριτς)