Την έσωσε η τύχη και τα δοκάρια!

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι είχε την τύχη με το μέρος της, κατάφερε να ανταπεξέλθει στην ασφυκτική πίεση της Πόρτο, παίρνοντας την ισοπαλία (0:0) στην Πορτογαλία και εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League, λόγω του αποτελέσματος στον πρώτο αγώνα.

Η νίκη της Ίντερ (1:0) στον πρώτο αγώνα στο “Τζουζέπε Μεάτσα”, αποδείχθηκε αρκετή για να της χαρίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League. Οι “νερατζούρι” άντεξαν την πίεση της Πόρτο, η οποία ήταν ανώτερη μέσα στην έδρα της και εν τέλει δήλωσαν παρόντες… καταϊδρωμένοι στους “8”, για πρώτη φορά μετά το 2011.

Οι “νερατζούρι” ήταν αυτή που έκαναν την πρώτη… επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ, με την άμυνα της Πόρτο να απομακρύνει τον κίνδυνο. Στο 3′, οι γηπεδούχοι απείλησαν με ωραίο σουτ του Ουρίμπε από μακριά, αλλά ο Ονάνα έδιωξε σε κόρνερ. Η ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο ήταν πιο δραστήρια στον αγωνιστικό χώρο, τη στιγμή που οι Μιλανέζοι προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματά τους. Στο 21′, η Ίντερ έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία. Οι παίκτες του Σιμόνε Ιντζάγκι έφυγαν στην κόντρα, αλλά ο Ντιόγκο Κόστα σταμάτησε με εντυπωσιακό τρόπο το σουτ του Τζέκο. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να απειλούν πιο συχνά τα αντίπαλα καρέ, ωστόσο δίχως αποτέλεσμα. Μετά το πρώτο μισάωρο, η αναμέτρηση έγινε πιο… σκληρή, ωστόσο παρέμενε δίχως σκορ. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Λαουτάρο Μαρτίνες έκλεψε την μπάλα, πάτησε στην αντίπαλη περιοχή και σούταρε από δύσκολη γωνία, αλλά ο Ντιόγκο Κόστα μπλόκαρε την μπάλα με δεύτερη προσπάθεια. Οι “δράκοι” πρόλαβαν να ανησυχήσουν την Ίντερ πριν την ανάπαυλα, με τον Εουστάκιο να μην προλαβαίνει τη σέντρα… ξυράφι του Πεπέ.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτερη και μπήκε δυνατά για να βρει το γκολ που θα τη βάλει στο… κόλπο για την πρόκριση. Στο 52′, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με το φαλτσαριστό σουτ του Μπαρέλα να περνά λίγο δίπλα από την εστία του Ντιόγκο Κόστα. Στο 55′, η Πόρτο απάντησε με καλή στιγμή. Ο Πεπέ έκανε εκπληκτική μπαλιά στην πλάτη της άμυνας των “νερατζούρι”, όμως ο Γκαλένο δεν μπόρεσε να κάνει το κοντρόλ και ο Ονάνα μπλόκαρε. Οι “δράκοι” συνέχισαν να πιέζουν και να καραδοκούν γύρω από την εστία του Ονάνα, ωστόσο τους έλειπε η τελική προσπάθεια που θα τους έφερνε πιο κοντά στο γκολ. Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι είχε αρκεστεί στα ανασταλτικά της καθήκοντα και έκλεινε διαδρόμους για την ανάπτυξη της Πόρτο, που κυκλοφορούσε και ανακτούσε συνεχώς την μπάλα. Στο 77′, η Ίντερ μπόρεσε να… σπάσει την πίεση των γηπεδούχων και να βγει στην επίθεση, με τον Τσαλχάνογλου να πατάει στην περιοχή και να σουτάρει άουτ με το αριστερό του πόδι. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, η Πόρτο είχε διαδοχικά δοκάρια και σπουδαίες φάσεις, αλλά η Ίντερ είχε την τύχη με το μέρος της και κατάφερε να διατηρήσει το μηδέν έως το τελικό σφύριγμα του διαιτητή.//