Στον τελικό η Ίντερ!

Οι “νερατζούρι” έδειξαν ποιος είναι… το αφεντικό και επικράτησαν με 1:0 της Γιουβέντους, εξασφαλίζοντας έτσι τη συμμετοχή τους στον τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας.

Το πρώτο “εισιτήριο” για τον τελικό του Coppa Italia πήρε η Ίντερ, η οποία παρουσιάστηκε σαφώς ανώτερη από τη Γιουβέντους στο “Τζιουζέπε Μεάτσα” και επικράτησε με 1:0 χάρη στο γκολ του Ντι Μάρκο στο 15ο λεπτό του αγώνα. Στον μεγάλο τελικό του θεσμού, οι “νερατζούρι” θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στο Φιορεντίνα-Κρεμονέζε, στο οποίο οι “βιόλα” επιβλήθηκαν με 2:0 στο πρώτο ματς.

Ορεξάτη μπήκε στο γήπεδο η Ίντερ, η οποία στα πρώτα αγωνιστικά λεπτά απείλησε με τον Τζέκο, ο οποίος δεν μπόρεσε να σκοράρει από κοντά. Στο 15ο λεπτό, οι “νερατζούρι” κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ της αναμέτρησης, όταν μετά από την τρομερή μπαλιά του Μπαρέλα, ο Ντι Μάρκο υποδέχτηκε την μπάλα μέσα στην περιοχή για το 1:0 υπέρ των γηπεδούχων. Η Γιουβέντους δεν μπορούσε να βρει χώρους για να απειλήσει, όμως στο 26′ σπατάλησε την πρώτη της ευκαιρία, με την κεφαλιά του Ντε Σίλιο να περνάει άουτ. Το σύνολο του Ιντζάκι είχε την υπεροχή στο πρώτο μέρος και στο 38′, ο Λαουτάρο με ωραία ενέργεια λίγο έλειψε να σκοράρει, όμως ο Περίν έσωσε τελευταία στιγμή την ομάδα του.

Με την ίδια ενέργεια μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μιλάνου, η οποία στο σκόραρε ξανά στο 53′ μετά την ενέργεια του Τζέκο, όμως το γκολ ακυρώθηκε ορθά ως οφσάιντ μετά την παρέμβαση του VAR. Στο 68ο λεπτό, ήταν η σειρά του Λαουτάρο Μαρτίνες να απειλήσει ξανά, όμως δεν κατάφερε να προλάβει να κάνει την προβολή για να διπλασιάσει τα τέρματα των γηπεδούχων. Με το πέρασμα του χρόνου, η “Μεγάλη Κυρία” άρχισε να βρίσκει περισσότερους χώρους στο γήπεδο και στο 78′ απείλησε με την ωραία προσπάθεια του Ντι Μαρία να καταλήγει στα χέρια του Ονάνα. Η Ιντερ όμως συνεχίζει να απειλεί έχοντας καλύτερη κυκλοφορία και στο 87′, ο Γκαλιαρντίνι που είχε περάσει ως αλλαγή έχασε σημαντική ευκαιρία, με την κεφαλιά του να περνάει άουτ. Στις καθυστερήσεις, ο Μίλικ προσπάθησε να βρει έναν ελεύθερο συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή, όμως ο Ονάνα μπλόκαρε και έτσι οι “νερατζούρι” κράτησαν το 1:0, που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα, παίρνοντας έτσι την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας.//Γ.

ΓΚΟΛ: 15′ Ντι Μάρκο