“Ξέρανε” και την Ίντερ η… πρωτοπόρος Ουντινέζε

Οι “νερατζούρι” δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν τις όσες ευκαιρίες είχαν μέχρι το 70’ και το… πλήρωσαν χάνοντας με 3-1 από την ομάδα του Αντρέα Σότιλ, η οποία πλέον βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Ουντινέζε έκανε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της και βρίσκεται στην πρώτη θέση της Serie A μετά από έξι αγωνιστικές με 16 βαθμούς. Οι ομάδες που ακολουθούν αγωνίζονται αργότερα μεταξύ τους (Μίλαν-Νάπολι, Αταλάντα-Ρόμα).

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία άνηκε στους “μπιανκονέρι” στο 2’. Ο Λόβριτς βρέθηκε λίγο έξω από την περιοχή, έκανε ένα πλασαριστό σουτ, το οποίο πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι. Η Ίντερ προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό, με τον Μπαρέλα να σκοράρει με ωραίο απευθείας φάουλ, που δεν άφησε περιθώρια στον Σιλβέστρι. Στο 22’ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με αυτογκόλ του Σκρίνιαρ, μετά από μια καλή εκτέλεση φάουλ του Ντεουλοφέου.

Στο 30ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Μπαστόνι. Ο Ιταλός αμυντικός “έπιασε” ένα ωραίο δυνατό σουτ μετά από σέντρα του Ντάμφρις, με τον Σιλβέστρι να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στο 33’, ο Τζέκο έχασε νέα ευκαιρία για την Ίντερ, με την κεφαλιά του Βόσνιου να περνάει άουτ. Το υπόλοιπο ημίχρονο κύλησε χωρίς ιδιαίτερες ευκαιρίες και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 1-1.

Η Ίντερ μπήκε δυναμικά στο δεύτερο μέρος και στο 53ο λεπτό ο Ντιμάρκο βρήκε με ωραία σέντρα τον Ντάμφρις, η κεφαλιά του οποίου κατέληξε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 55’ ο Έντιν Τζέκο χρίστηκε σκόρερ, ωστόσο το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 75’ ο Ντεουλοφέου βρέθηκε στην περιοχή, όμως το σουτ του ήταν αδύναμο και ο Χαντάνοβιτς μπλόκαρε εύκολα. Στο 85ο λεπτό, ο Ντεουλοφέου, με ένα καλοεκτελεσμένο κόρνερ, βρήκε τον Μπιζόλ, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Αρσλάν διαμόρφωσε το τελικό 3-1 με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Ντεουλοφέου.

ΓΚΟΛ: 22’ Σκρίνιαρ (αυτ.), 85’ Μπιζόλ, 90+3’ Αρσλάν / 5’ Μπαρέλα

Κίτρινες: 39’ Περέιρα, 51’ Ουντότζι, 56’ Μπεκάο / 13’ Μπαστόνι, 21’ Μικιταριάν, 45+1’ Νταρμιάν, 57’ Μπρόζοβιτς

Ουντινέζε (Αντρέα Σότιλ): Σιλβέστρι, Πέρες, Μπεκάο, Μακένγκο (61’ Σάμαρτζιτς), Περέιρα (68’ Εϊζίμπουε), Λόβριτς (79’ Αρσλάν), Γουάλας, Μπιζόλ, Ουντότζι (79’ Εμπόσε), Ντεουλοφέου, Μπέτο (68’ Σαξές).

Ίντερ (Σιμόνε Ιντζάγκι): Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ατσέρμπι (79’ Ντε Φράι), Μπαστόνι (31’ Ντιμάρκο), Ντάμφρις, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Μικιταριάν (31’ Γκαλιαρντίνι), Νταρμιάν (67’ Ντ’ Αμπρόσιο), Τζέκο (67’ Κορέα), Μαρτίνες.