“Λιοντάρι” η Σπόρτινγκ “έπνιξε” την Τότεναμ | Εύκολα η Ίντερ

Η ομάδα του Ρούμπεν Αμορίμ δηλώνει έτοιμη για πρόκριση και “υπέταξε” αυτή του Αντόνιο Κόντε κάνοντας το 2/2 στον όμιλο, τη στιγμή που η ομάδα του Ιντζάκι δε δυσκολεύτηκε απέναντι στην Βικτόρια Πλζεν στην Τσεχία.

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας πάλεψε, περίμενε την καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο Τότεναμ, όμως στο τελευταίο τέταρτο ήταν αυτή που έψαξε τη νίκη με μεγαλύτερη θέρμη και το έκανε με δύο γκολ από το 90′ και μετά. Οι Παουλίνιο και Γκόμες, δύο αλλαγές του Πορτογάλου τεχνικού, έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των Πορτογάλων.

Η Ίντερ πέρασε σχετικά εύκολα από την Τσεχία, με την ομάδα του Ιντζάκι να κάνει και διαχείριση δυνάμεων, αφού απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα. Γκολ και ασίστ ο MVP Έντιν Τζέκο για το 2-0 των “νερατζούρι”.

Βικτόρια Πλζεν- Ίντερ 0-2

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης από νωρίς, πιέζοντας ασφυκτικά την άμυνα της Πλζεν. Ο Μπαρέλα προσπάθησε στο 10′ να περάσει κάθετη στον Τζέκο, που την κατάλαβε τελευταία στιγμή ο Πέρνιτσα, ενώ στο 17′ ο Ατσέρμπι έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 0-1.

Ο Ιταλός αμυντικός, μετά το κόρνερ του Μπαρέλα, σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Στάνεκ. Λίγο αργότερα όμως η Ίντερ πήρε το προβάδισμα. Ο Κορέα πέρασε έξυπνα στον Τζέκο εντός περιοχής, με τον Βόσνιο να στέλνει με ωραίο τελείωμα τη μπάλα στη δεξιά γωνία του τερματοφύλακα της Πλζεν και να ανοίγει το σκορ στο 20′. Τρομερή ευκαιρία για την Ίντερ πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, με τον Τζέκο να σουτάρει εκτός περιοχής, τον Στάνεκ να αποκρούει και τον Μιχιταριάν στην επαναφορά να δοκιμάζει σουτ που κόπηκε από τον Χέιντα, ενώ η εστία ήταν ανυπεράσπιστη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ιντζάκι βγήκε με διάθεση να τελειώσει την αναμέτρηση, χάνοντας τεράστια ευκαιρία με τον Σκρίνιαρ στο 48′, καθώς έστειλε την μπάλα εξ επαφής πάνω στον Στάνεκ. Στο 61′, οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Μπούτσα έκανε ένα καθυστερημένο και σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Μπαρέλα και αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα.

Λίγα λεπτά αργότερα, η Ίντερ διπλασίασε τα τέρματά της, με τον Ντούμφρις να δέχεται την ασίστ του Τζέκο και να δείχνει ψυχραιμία απέναντι στον Στάνεκ για το 0-2. Η Πλζεν προσπάθησε να αντιδράσει, με τον Μπασέϊ να πιάνει γυριστή κεφαλιά και τον Ονάνα να αποκρούει εντυπωσιακά. Το παιχνίδι έληξε χωρίς άλλη μεγάλη ευκαιρία.

Γκολ: 20′ Τζέκο, 70′ Ντάμφρις

Κίτρινες: Σικόρα 13′, Κάλβαχ 15′, Γεμέλκα 22′ / Μπαστόνι 61′, Γκαλιαρντίνι 78′

Κόκκινες: Μπούτσα 60′

Βικτόρια Πλζεν (Μίχαλ Μπίλεκ): Στάνεκ, Χάβελ (Χόλικ 76′), Χέιντα, Πέρνιτσα, Γεμέλκα, Μπούτσα, Κάλβαχ (Εντιαγέ 76′), Μοσκέρα, Βλκάνοβα (Τσέρμακ 84′), Σικόρα (Γίρκα 71′), Τσόρι (Μπασέϊ 71′).

Ίντερ (Σιμόνε Ιντζάγκι): Ονάνα, Σκρίνιαρ, Ατσέρμπι, Μπαστόνι (Ντ’Αμπρόσιο 64′), Γκόσενς, Μιχιταριάν (Τσαλχάνογλου 72′), Μπρόζοβιτς (Ασλάνι 84′), Μπαρέλα (Γκαλιαρντίνι 72′), Ντούμφρις, Τζέκο, Κορέα (Λαουτάρο 72′).

Σπόρτινγκ Λισαβόνας– Τότεναμ 2-0

Η αναμέτρηση ξεκίνησε όπως την περίμεναν οι περισσότεροι, με γρήγορο ρυθμό και τις δύο ομάδες να θέλουν να επιτεθούν και να σκοράρουν. Πρώτη απειλεί με τον Γκονσάλβες από την Σπόρτινγκ να στέλνει την μπάλα πάνω στον Γιορίς στο 7′.  Ο Αδάν έβγαλε εξαιρετικά την κεφαλιά του Ριτσάρλισον στο 26′, με τον Βραζιλιάνο να σηκώνεται ψηλότερα από όλους, αλλά να μη μπορεί να σημαδέψει κάποια γωνία.

Νικητής και στο 30′ ο τερματοφύλακας της Σπόρτινγκ, ξανά από κεφαλιά των παικτών του Κόντε, αυτή τη φορά από τον Έμερσον. Στο 43′ ο Ριτσάρλισον βρέθηκε απέναντι στον Αδάν, τον οποίο πέρασε και σκόραρε, αλλά ήταν σε ξεκάθαρη θέση οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία του παιχνιδιού, με τον Έντουαρντς να περνάει τρεις παίκτες, να παίζει το ένα-δύο με τον Τρινκάο και τον Γιορίς να τον νικάει στο τετ-α-τετ από το ύψος της μικρής περιοχής.

Η φάση αυτή σα να ταρακούνησε τους παίκτες του Κόντε, που βγήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με το “μαχαίρι στα δόντια”. Δύο τελικές στην εστία μέχρι το 49′, με τον Αδάν να επεμβαίνει δύο φορές σε προσπάθειες του Έμερσον και στη συνέχεια να γλιτώνει και από σουτ που κόντραρε πάνω στον Ρέις. Στο 54′ νέα επέμβαση του Αδάν σε σουτ του Κέιν αυτή τη φορά.

Σταδιακά η Σπόρτινγκ ισορροπούσε την αναμέτρηση, φτάνοντας και μέχρι την εστία του Γιορίς, με τις προσπάθεις τον Γκονσάλβες και Έντουαρντς. Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Αμορίμ προσπάθησαν και έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στην επίθεση, χωρίς όμως να δημιουργούν τις μεγάλες στιγμές στην εστία του Λιορίς. Αυτό άλλαξε στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας. Ο Πορρό εκτέλεσε το κόρνερ και Παουλίνιο νίκησε τους πάντες στον αέρα για να γράψει το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα μάλιστα η ομάδα του Αμορίμ έκανε δύο τα τέρματά της, με τον Αρτούρ Γκόμες να ξεκινάει από τα αριστερά, να περνάει τους πάντες και να νικάει τον ανήμπορο να αντιδράσει Λιορίς.

Γκολ: Παουλίνιο 90′, Αρτούρ Γκόμες 90+3′

Κίτρινες: Μορίτα 63′, Ρέις 75′ / Μπετανκούρ 61′, Έμερσον 81′, Χόϊμπιεργκ 84′

Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Ρούμπεν Αμορίμ): Αδάν, Ινάτσιο, Κόατες, Ρέις, Πορρό, Μορίτα (Αλεξανδρόπουλος 71′), Ουγκάρτε, Σάντος (Εσγκάιο 90+2′), Γκονσάλβες, Τρινκάο (Παουλίνιο 77′), Έντουαρντς (Αρτούρ Γκόμες 90+1′).

Τότεναμ (Αντόνιο Κόντε): Λιορίς, Ντάιερ, Ρομέρο, Ντέιβις, Πέρισιτς, Χόϊμπιεργκ, Μπετανκούρ, Έμερσον, Σον (Κουλουσέφσκι 72′), Ριτσάρλισον, Κέιν.