Πλήγωσε την Ίντερ η Μπολόνια

Η ομάδα του Τιάγκο Μότα επικράτησε με 1:0 των “νερατζούρι” στο “Ρενάτο Νταλ’Αρα” και έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για την έξοδο στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, την ώρα που οι Μιλανέζοι μπήκαν σε… μπελάδες.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά το ματς, βρίσκοντας γκολ μόλις στο 12ο λεπτό με τον Μπάροου, ωστόσο ο VAR το ακύρωσε λόγω οφσάιντ. Στο 18′ ο Σοριάνο έφτασε κοντά στο να βρει δίχτυα, αλλά το εκπληκτικό του σουτ κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Ονανά. Η Ίντερ επί της ουσίας δεν είχε κάποια σημαντική ευκαιρία και έμοιαζε… ακίνδυνη. Οι παίκτες του Μότα συνέχισαν να παίζουν με υπομονή και εν τέλει βρήκαν το γκολ στο 76′, χάρη σε ένα εξαιρετικό τελείωμα του Ορσολίνι, μετά από δημιουργία του Σχάουτεν. Στο 83ο λεπτό μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο Γιώργος Κυριακόπουλος, ο οποίος είχε κάποιες όμορφες ενέργειες, ωστόσο γενικά περιορίστηκε στην… διατήρηση των κεκτημένων. Αυτό συνέβη εν τέλει, με την Μπολόνια να ανεβαίνει στην 7η θέση έχοντας 35 βαθμούς, την ώρα που η 2η Ίντερ έμεινε στους 47.//

ΓΚΟΛ: 76′ Ορσολίνι

Κίτρινες: 85′ Ντομίνγκες – 45’+1′ Ντε Φράι, 63′ Ντάμφρις
Κόκκινη:
Δοκάρι: 18′ Σοριάνο

Μπολόνια (Τιάγκο Μότα): Σκορούπσκι, Πος, Λουκούμι, Σόζα, Καμπιάζο, Σχάουτεν (88′ Μεδέλ), Ντομίνγκες, Ορσολίνι (87′ Αέμπιστσερ), Φέργκιουσον (83′ Μόρο), Σοριάνο (83′ Κυριακόπουλος), Μπάροου (87′ Ρεϊμόντο).

Ίντερ (Σιμόνε Ιντζάγκι): Ονανά, Μπαστόνι, Νταρμιάν, Ντε Φράι (46′ Ατσέρμπι), Γκόζενς, Μχιταριάν (64′ Μπαρέλα), Τσαλχάνογλου, Μπρόζοβιτς (83′ Καρμπόνι), Ντάμφρις (68′ Ντ’ Αμπρόσιο), Λουκάκου (64′ Τζέκο), Μαρτίνες.