Πέρασε από το “Ολίμπικο” και πάτησε τετράδα η Ίντερ

Σπουδαία νίκη στην ιταλική πρωτεύουσα πανηγύρισαν οι “νερατζούρι”, που επικράτησαν με 2:0 στην έδρα της Ρόμα, στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής της Serie A.

Κουνάει… σεντόνι η Ίντερ, που έφθασε τις πέντε συνεχόμενες νίκες στο ιταλικό πρωτάθλημα και ανέβηκε στην 4η θέση με 63 βαθμούς, αγκαλιάζοντας ένα από τα εισιτήρια για το επόμενο Champions League. Αντίθετα, οι Ρωμαίοι έμειναν μακριά, καθώς για τέταρτο συνεχόμενο ματς δεν κατάφεραν να κερδίσουν και έπεσαν στην 7η θέση με 58 πόντους.

Οι παίκτες του Σιμόνε Ινζάγκι προηγήθηκαν στο 33ο λεπτό. Ο Ντάμφρις έβγαλε τη σέντρα και ο Ντιμάρκο με σουτ έκανε το 0:1, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του σε καλό χρονικό σημείο και πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος το σύνολο του Ζοσέ Μουρίνιο πήρε μέτρα στο γήπεδο, ωστόσο η Ίντερ ήταν πάλι πιο απειλητική και εξασφάλισε τους τρεις βαθμούς με τον Λουκάκου. Ο Βέλγος φορ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 74’, σκοράροντας με ωραίο σουτ από πάσα του Λαουτάρο Μαρτίνεζ για το τελικό 0:2.//ΜΠ.