Παίζει σαν… πρωταθλήτρια

Η Ίντερ νίκησε σε ρυθμό… ρελαντί την Ατλάντα στο “Τζουζέπε Μεάτσα” με 4-0, στο δεύτερο εξ αναβολής ματς της 21ης αγωνιστικής και 12… στροφές πριν το φινάλε ξέφυγε με 12 βαθμούς από την Γιουβέντους.

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι έβαλε τις βάσεις για την 22η νίκη της στη Serie A από το πρώτο 45λεπτο με το προβάδισμα των δύο τερμάτων που πήρε και στο ξεκίνημα του δεύτερου (54′) έβαλε πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση. Η Ίντερ άνοιξε το σκορ στο 26’ με τον Νταρμιάν και με την λήξη του πρώτου μέρους ο Μαρτίνες σημείωσε το 2-0. Στην επανάληψη και στο 54’ ο Ντι Μάρκο ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0 και το 74’ ο Φρατέζι έγραψε το τελικό 4-0.

Με το τρίποντο αυτό η ομάδα του Μιλάνου συμπλήρωσε 12 σερί ματς σε όλες τις διοργανώσεις και ανεξαρτήτως έδρας χωρίς ήττα από τους «μπεργκαμάσκι» (7-5-0), με το συγκρότημα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι να μετρά την τελευταία της νίκη το Νοέμβριο του 2018 για τη Serie A (4-1 εντός).