Ο Μπρόζοβιτς έσωσε την… παρτίδα για την Ίντερ

Η “γκρανάτα” ήταν αυτή που δημιούργησε τις φάσεις, όμως ο Κροάτης κεντρικός των “νερατζούρι” σκόραρε στο 89′, έκανε το 1-0 και έδωσε το πολύ σημαντικό τρίποντο στην ομάδα του για την έκτη αγωνιστική της Σέριε Α.

Η Ίντερ επέστρεψε στις νίκες κόντρα στην Τορίνο με 1-0, μετά τα παιχνίδια κόντρα στη Μίλαν και τη Μπάγερν, με τον Μπρόζοβιτς να σκοράρει στο 89′ και να βάζει την… υπογραφή του στην πολύ σημαντική νίκη της ομάδας του. Παρά το γεγονός ότι η Τορίνο εμφανίστηκε ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, με τον Χαντάνοβιτς να… κρατά το μηδέν και “όρθια” την Ίντερ, οι “γηπεδούχοι” πήραν το τρίποντο, σκαρφαλώνοντας στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Το πρώτο μέρος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά. Η Τορίνο όσο περνούσε η ώρα γινόταν πιο απειλητική, βάζοντας δύσκολα και αγχώνοντας την Ίντερ. Στο 20ο λεπτό μάλιστα, έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Βλάσιτς, που βγήκε τετ-α-τετ, όμως νικήθηκε από τον Χαντάνοβιτς. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες επιδίωξαν να απειλήσουν, πίεσαν, όμως καμία δεν κατάφερε να δημιουργήσει σημαντική ευκαιρία για γκολ.

Η πρώτη καλή ευκαιρία του δευτέρου μέρους ανήκε στην Τορίνο. Ο Σανάμπρια με επικίνδυνη κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο κέντρο της εστίας, με τον Χαντάνοβιτς να προχωρά σε μία σωτήρια επέμβαση, κρατώντας το μηδέν. Στο 51ο λεπτό, ο διαιτητής έδειξε απευθείας κόκκινη κάρτα στον Σανάμπρια, για επικίνδυνο μαρκάρισμα, με το VAR να ελέγχει ενδελεχώς τη φάση και να ενημερώνει τον ρέφερι, ανακαλώντας την αρχική του απόφαση, χρεώνοντας με κίτρινη κάρτα τον Παραγουανό. Στη συνέχεια η Τορίνο ήταν αυτή που είχε την ευκαιρία να σκοράρει, μετά από φάουλ που κέρδισε λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή. Ο Ρικάρντο Ροντρίγκες προχώρησε σε εξαιρετική εκτέλεση, με τον Χαντάνοβιτς να αποκρούει με τα πόδια και να λέει και πάλι όχι στην “γκρανάτα”.

Ο Βλάσιτς, απείλησε ξανά την άμυνα της Ίντερ, επιχείρησε ένα δυνατό σουτ όμως ο ήρωας Χαντάνοβιτς, κράτησε για ακόμη μία φορά αλώβητη την εστία του. Ο Μίλαν Σκρίνιαρ έχασε την ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του, μετά από εκτέλεση κόρνερ, βρήκε τη μπάλα με το κεφάλι, όμως ο Μιλίνκοβιτς απέκρουσε. Στα τελευταία λεπτά η Ίντερ ήταν αυτή που έψαξε το γκολ, με τον Μαρτίνες να πιάνει κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα άουτ, όμως η Τορίνο ανέβασε ξανά ρυθμούς με τον Χαντάνοβιτς να προχωρά σε νέες αποκρούσεις. Ο Μπρόζοβιτς ως από μηχανής θεός, σκόραρε στο 89′ μετά από φοβερή ασίστ του Μπαρέλα και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Γκολ: 89′ Μπρόζοβιτς

Κίτρινες: 55′ Μπρόζοβιτς / 51′ Σανάμπρια, 68′ Λούκιτς

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Ντε Φράι, Σκρίνιαρ, Ντι Μάρκο, Ντάμφρις, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Τσαλχάνογλου, Νταρμιάν, Τζέκο (68′ Κορέα), Μαρτίνες.

Τορίνο: Μιλίνκοβιτς – Σάβιτς, Τζίτζι, Μπουοντζιόρνο, Ροντρίγκες, Λάτσαρο, Λούκιτς, Λινέτι (68′ Ίλκαν), Βοϊβόταν Σεκ (68′ Ράντονιτς), Βλάσιτς, Σανάμπρια.