Νίκησε αλλά παρέδωσε τα… σκήπτρα του Σκουντέτο η Ίντερ

Οι «νερατζούρι» επικράτησαν με το εμφατικό 3-0 της Σαμπντόρια αλλά έπεσαν από τον… θρόνο της πρωταθλήτριας.

Η Ίντερ έκανε το καθήκον της κόντρα στη Σαμπντόρια, αλλά δεν ήταν αρκετό για να στεφθεί πρωταθλήτρια για δεύτερη διαδοχική φορά και για 20η φορά στην ιστορία της.

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι πίεσε από τα πρώτα λεπτά τους αντιπάλους της, ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό και την κατοχή του παιχνιδιού. Η πρώτη αξιοσημείωτη στιγμή ήρθε στο 25ο λεπτό, Ο Λαουτάρο κατευθύνθηκε πρώτος στην μπάλα, έπειτα από σέντρα του Πέρισιτς, αλλά η κεφαλιά του πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Αουντέρο. Στο 38′, ο Αργεντινός επιθετικός απείλησε ξανά με σουτ, αλλά ο Ιταλός γκολκίπερ της Σαμπντόρια αποσόβησε τον κίνδυνο. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως σκορ στην αναμέτρηση.

Στο δεύτερο μέρος, η Ίντερ συνέχισε να πιέζει και να αναζητεί κενούς χώρους στην αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων. Στο 48ο λεπτό, ο Μπαρέλα έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή, αλλά ο Αουντέρο κράτησε ξανά το μηδέν, απομακρύνοντας σε κόρνερ. Στη συνέχεια της φάσης, όμως, ο Πέρισιτς κατάφερε να… λύσει τον «γόρδιο δεσμό», κάνοντας το 1-0. Έξι λεπτά αργότερα και έχοντας αποβάλλει το άγχος, η Ίντερ διπλασίασε τα τέρματά της. Ο Τσαλχάνογλου συνεργάστηκε με τον Κορέα και ο δεύτερος έκανε το 2-0. Στο 57′, ο ίδιος ποδοσφαιριστής ολοκλήρωσε την υπόθεση νίκης για την ομάδα του, διευρύνοντας το σκορ σε 3-0. Εν συνεχεία, οι «νερατζούρι» έριξαν τον ρυθμό τους και το 3-0 αποτέλεσε το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Ίντερ (Σιμόνε Ιντζάγκι): Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι (73′ Ρανόκια), Μπαστόνι (60′ Ντιμάρκο), Ντάμφρις, Μπαρέλα (59′ Βιδάλ), Μπρόζοβιτς, Τσαλχάνογλου, Πέρισιτς (59′ Γκόσενς), Κορέα (73′ Καϊσέδο), Μαρτίνες

Σαμπντόρια (Μάρκο Τζανπάολο): Αουντέρο, Ογκέλο, Μπερεζίνσκι, Καντρέβα (62′ Ντάμσγκαρντ), Καπούτο, Φεράρι, Ρινκόν, Σαμπιρί, Θόρσμπι (62′ Τριμπόλι), Βιέιρα (78′ Άσκιλντσεν), Γιοσίντα (78′ Μανιάνι)

ΓΚΟΛ: 49′ Πέρισιτς, 55′, 57′ Κορέα

Κίτρινες: 30′ Μπαρέλα / 5′ Γιοσίντα, 66′ Φεράρι