Με άλλον… αέρα η Ίντερ

Με σούπερ ψυχολογία οι “νερατζούρι”, έπειτα από τις τελευταίες επιτυχίες εντός και εκτός συνόρων, επικράτησαν με 2-0 επί της Σαλερνιτάνα για την 10η αγωνιστική της Serie A και… ανεβαίνουν βαθμολογικά.

Η Ίντερ ξαναβρήκε πνευματική ηρεμία και ψυχολογία μετά το σπουδαίο αποτέλεσμα στη Βαρκελώνη (3-3 και προβάδισμα πρόκρισης στους “16” του Champions League) και για την 10η αγωνιστική της Serie A, νίκησε τη Σαλερνιτάνα με 2-0 χάρη στα γκολ των Λαουτάρο Μαρτίνες (14′) και Νικολό Μπαρέλα (58′). Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι ανέβηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας με 18 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Σαλέρνο παρέμεινε στην 12η θέση και στους 10 βαθμούς.

Η Ίντερ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, είχε την κατοχή της μπάλας, πίεζε από τα πρώτα λεπτά και στο 14′ άνοιξε το σκορ με σουτ “βολίδα” του Λαουτάρο Μαρτίνες λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή. Έξι λεπτά αργότερα (20′) η Σαλερνιτάνα έφτασε κοντά στην ισοφάριση, με το σουτ του Κάστανου από τα αριστερά να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Ονάνα. Οι “νερατζούρι” συνέχισαν να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο. Στο 31′ και στο 33′, Ντιμάρκο και Τζέκο αντίστοιχα δεν κατάφεραν να βρουν στόχο και να ανυσηχύσουν τον Σέπε.

Στο 37′ η Ίντερ απείλησε ξανά, έπειτα από σέντρα του Ντιμάρκο και κεφαλιά του Σκρίνιαρ που είχε προωθηθεί, αλλά ο τερματοφύλακας της Σαλερνιτάνα είπε “όχι” στον Σλοβάκο κεντρικό αμυντικό. Οι φιλοξενούμενοι στο 41′ είχαν μια καλή στιγμή, με τον Ονάνα όμως να σταματάει τον Πιότεκ και να κρατάει ανέπαφη την εστία του. Ο Λαουτάρο Μαρτίνες στο 45′ λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματά του και της ομάδας του, αλλά ο Σέπε απέκρουσε την κεφαλιά του Αργεντινού φορ και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα του πρώτου μέρους, με τους “νερατζούρι” να προηγούνται με 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Ίντερ να χάνει μια σπουδαία ευκαιρία στο 52′, έπειτα από χτύπημα φάουλ του Τσαλχάνογλου, ο Λαουτάρο Μαρτίνες σηκώθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή, αλλά η κεφαλιά του πέρασε μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σέπε. Η Σαλερνιτάνα απάντησε άμεσα, αλλά ο Ονάνα είπε “όχι” σε σουτ του Ντιά στο 54′.

Ο Μπαρέλα στο 58′ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην Ίντερ. Ο Τσαλχάνογλου έκανε τη βαθιά μπαλιά, βρήκε τον Ιταλό μέσο, ο οποίος απέφυγε τον Πιρόλα και με σουτ έκανε το 2-0. Οι “νερατζούρι” έκαναν διαχείριση του σκορ στο υπόλοιπο του αγώνα, πήραν μια σπουδαία νίκη με 2-0 επί της Σαλερνιτάνα και συνεχίζουν στα θετικά αποτελέσματα εντός και εκτός συνόρων.

Γκολ: 14′ Λαουτάρο Μαρτίνες, 58′ Μπαρέλα

Κίτρινες: – / 17′ Ντάνιλιουτς

Ίντερ: Ονάνα, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Ατσέρμπι, Ντάμφρις (89′ Νταρμιάν), Μπαρέλα, Τσαλχάνογλου (89′ Μπελανόβα), Μκιταριάν (72′ Ασλάνι), Ντιμάρκο (63′ Γκόσενς), Τζέκο (72′ Κορέα), Λαουτάρο Μαρτίνες

Σαλερνιτάνα: Σέπε, Πιρόλα (82′ Σαμπιά), Ντάνιλιουτς, Γκιόμπερ, Ματζόκι (82′ Μπρον), Βιλένα (76′ Μπόχινεν), Κάστανος (59′ Βαλένσια), Κουλιμπαλί, Καντρέβα, Πιότεκ (59′  Μπονατσόλι), Ντιά