Iστορική πρόκριση για τα παιδιά του Πειραιά…

Oι Νέοι του Ολυμπιακού πέταξαν εκτός συνέχειας στο UEFA Youth League την Ίντερ και προκρίθηκαν στους «16» στη διαδικασία των πέναλτι (0-0κ.α, 6-5 πεν.).

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να αφήσει εκτός την Ίντερ, καθώς κράτησε το 0-0 στην κανονική διάρκεια παρότι έπαιζε με δέκα παίκτες από το 72′ και στα πέναλτι πήρε την πρόκριση με 6-5.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο από τις δύο ομάδες, χωρίς πολλές ευκαιρίες μέχρι το πρώτο 20λεπτο του ματς. Η Ίντερ ανέβασε την πίεση της, βρέθηκε αρκετές φορές κοντά στην περιοχή αλλά χωρίς εν τελεί να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, με το πρώτο μέρος να λήγει με 0-0.

EUROKINISSI

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος, πάλεψε να βρει το γκολ της νίκης και είχε μεγάλο ευκαιρία στο 65′ όταν ο Κουτσογούλας πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, βρέθηκε σε θέση βολής αλλά ο Ραϊμόντι απέκρουσε με δυσκολία.

Ο Ολυμπιακός πέτυχε μία μεγάλη πρόκριση καθώς ήταν καλύτερος στη διαδικασία των πέναλτι και με το τελικό 6-5, πέρασε στους «16» του Youth League, μιας και στο τελευταίο πέναλτι της ιταλικής ομάδας, αστόχησε ο Κόσι.

Κόκι άστοχος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Συλαϊδόπουλος): Σίνα, Κ. Κωστούλας, Κουτσίδης, Πρεκατές, Κουτσογούλας (88′ Τανούλης), Μπάκουλας, Μουζακίτης, Αλαφάκης (84′ Ντάμα), Πνευμονίδης (79′ Λιατσικούρας), Παπακανέλλος, Θ. Κωστούλας

ΙΝΤΕΡ (Κίβου): Ραϊμόντι, Αϊντού, Στάντε, Στάμπιλε (62′ Αλεξίου), Κότσι, Ντι Μάτζιο, Στάνκοβιτς, Μπέρενμπρουχ (86′ Ντε Πιέρι), Καμάτε (70′ Μοσκόνι), Σαρ, Κιέτο (62′ Οβόσου)

• Η κλήρωση για τη φάση των «16» αλλά και γενικά για την πορεία του τουρνουά στο UEFA Youth League είναι προγραμματισμένη την Παρασκευή (09/02).