Η αδιόρθωτη Ίντερ έχασε και στη Λιγουρία

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι ηττήθηκε ξανά μακριά από το Μιλάνο, αυτή τη φορά στο “Στάντιο Αλμπέρτο Πίκο” με 2:1 από την Σπέτσια, σε μία αναμέτρηση με… τρία πέναλτι και μεγάλες συγκινήσεις.

Η Ίντερ μπήκε στο χορτάρι με στόχο να δείξει εξαρχής ποιος έχει τον πρώτο λόγο. Ο Λαουτάρο Μαρτίνες είχε μία καλή ευκαιρία στο 6ο λεπτό. Στο 12′, μετά από συμβολή του VAR, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, με τον Αργεντινό να νικιέται από τον Μπαρτλομέι Ντραγκόβσκι. Στο 21′, ο ίδιος σπατάλησε άλλη μία σημαντική φάση, με τον πορτιέρε της Σπέτσια να επεμβαίνει εκ νέου. Στο 32′ οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο να ανοίξουν το σκορ, ωστόσο το σουτ του Κέβιν Αγκουντέλο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου είδε τους γηπεδούχους να πατάνε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, με τον Ντάνιελ Μαλντίνι να ανοίγει το σκορ στο 55′ μέσα από την περιοχή, μετά τη δημιουργία του Εμπαλά Ενζολά. Οι παίκτες του Ιντζάγκι ανέβασαν την πίεσή τους στη συνέχεια, χωρίς όμως να καταφέρνουν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης για αρκετή ώρα. Στο 83′, ο Σάλβα Φερέρ έκανε ένα σκληρό τάκλιν, παραχωρώντας πέναλτι στους “νερατζούρι”. Ο Ρομέλου Λουκάκου ανέλαβε αυτή τη φορά την εκτέλεση και ισοφάρισε, νικώντας τον Ντραγκόβσκι. Δύο λεπτά μετά όμως, ο Ντένζελ Ντάμφρις… επέστρεψε το δώρο στους αντιπάλους του. Ο δημιουργός του τέρματος της Σπέτσια, Ενζολά, σκόραρε από τα 11 μέτρα, χαρίζοντας μία σπουδαία νίκη στην ομάδα του.//

ΓΚΟΛ: 55′ Μαλντίνι, 87′ Ενζολά (πεν.) – 83′ Λουκάκου (πεν.)

Κίτρινες: 6′ Γκιάσι, 12′ Καλντάρα, 71′ Νικολάου