Γλίτωσε το “σοκ” στην παράταση η Ίντερ

Οι “νερατζούρι”, παρά το γεγονός ότι βρίσκονταν πίσω στο σκορ μέχρι το 88ο λεπτό, κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας, επικρατώντας με 2:1 της Πάρμα στο έξτρα 30λεπτο.

Οι “τζιαλομπλού” κρατούσαν στα… χέρια τους τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, όμως ο Λαουτάρο Μαρτίνες έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, εκεί όπου το γκολ του Ατσέρμπι… τερμάτισε τις όποιες ελπίδες είχε η ομάδα του Φάμπιο Πέκια.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι δύο ομάδες μπήκαν νωθρά στο παιχνίδι και στο πρώτο 20λεπτο καμία ομάδα δεν είχε καταφέρει να φτάσει σε κάποια αξιόλογη τελική. Στο 23′, ο Ντάμφρις έβγαλε ωραία σέντρα στην περιοχή και ο Γκαλιαρντίνι επιχείρησε ένα δυνατό -εν κινήσει- σουτ, με την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από την εστία. Στη συνέχεια η Ίντερ είχε μία… ανούσια υπεροχή, χωρίς να φτάνει με αξιώσεις στο τέρμα του Μπουφόν. Στο 38ο λεπτό η Πάρμα άνοιξε το σκορ, κόντρα στη ροή του αγώνα. Ο Γιούριτς πήρε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή, ελευθερώθηκε και “έπιασε” ένα δυνατό σουτ από μακριά, το οποίο δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ονάνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι “κλείστηκαν” πίσω και η Ίντερ δεν μπορούσε να δημιουργήσει κενούς χώρους προκειμένου να πετύχει το γκολ που θα την… ξεκλείδωνε. Η πρώτη τελική των γηπεδούχων στο τέρμα μετουσιώθηκε και σε τέρμα. Στο 88ο λεπτό ο Λαουτάρο Μαρτίνες πήρε την μπάλα στα όρια της περιοχής και με ένα ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 90′, η μπάλα έφτασε στον Τζέκο, ο οποίος νικήθηκε από τον Μπουφόν και δεν κατάφερε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Στην παράταση η Πάρμα ήταν αυτή που απείλησε πρώτη, με το δυνατό σουτ του Μιχάιλα να απομακρύνει σε κόρνερ ο Ονάνα, στο 93′. Στο 95ο λεπτό ο Ντρίσα Καμαρά πάτησε περιοχή, όμως νικήθηκε και αυτός από τον Καμερουνέζο γκολκίπερ. Στο 96′, ο Μιχάιλα έκανε ωραία ατομική ενέργεια, πέρασε τρεις αμυντικούς, όμως το σουτ του ήταν αδύναμο και ο Ονάνα μπλοκάρε με ευκολία. Στο 102ο λεπτό ο Ενό βρέθηκε αμαρκάριστος λίγο έξω από την περιοχή, δοκίμασε το πόδι του, με την μπάλα να περνά χιλιοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στο 109′, ο Νταρμιάν έβγαλε μια σέντρα, ο Μπελανόβα πήδηξε ψηλότερα από όλους, όμως η κεφαλιά του κατέληξε στην αγκαλιά του Μπουφόν. Ένα λεπτό αργότερα (110′) η Ίντερ έφτασε στην ανατροπή. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον προωθημένο Ατσέρμπι, ο οποίος σκόραρε με μακρινή κεφαλιά.//

ΓΚΟΛ: 88′ Μαρτίνες, 110′ Ατσέρμπι / 38′ Γιούριτς
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 106′ Ντιμάρκο / 45+1′ Γκαρσία, 79′ Καμαρά