Έλυσε το… γόρδιο δεσμό ο Λουκάκου

Παρότι όλα έδειχναν πως θα υπάρξει “λευκή” ισοπαλία στο “Τζουζέπε Μεάτσα”, ο Βέλγος επιθετικός έδωσε τη νίκη στην Ίντερ απέναντι στην Πόρτο (1:0), με τους Ιταλούς να κάνουν… βήμα πρόκρισης για τα προημιτελικά του Champions League.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αναγνωριστικό για τις δύο ομάδες, με την Ίντερ να έχει την κατοχή και την Πόρτο να πιέζει ασφυκτικά. Στο 13ο λεπτό ο Ντιμάρκο βρήκε ωραία τον Λαουτάρο Μαρτίνες, η κεφαλιά του οποίου πέρασε λίγο πάνω από την εστία. Στο 18′, ο Τσαλχάνογλου πήρε την μπάλα μακριά από την περιοχή, δοκίμασε ένα δυνατό σουτ και ο Ντιόγκο Κόστα απέκρουσε με δυσκολία, με την μπάλα να έχει πορεία προς το δεξί “Γ”. Η πρώτη τελική των φιλοξενούμενων ήρθε στο 27ο λεπτό, με τον Γκρούιτς να κάνει ένα μακρινό σουτ και την μπάλα να περνά αρκετά πάνω από την εστία του Ονάνα. Στο 37′, οι παίκτες της Πόρτο… έκρυψαν την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή, ο Ονάνα απέκρουσε το δυνατό σουτ του Γκρούιτς και ο Πεπέ δεν κατάφερε να βρει εστία στην επαναφορά. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντιμάρκο εκτέλεσε ένα φάουλ, με τον Μπαστόνι να παίρνει κοντινή κεφαλιά και τον Κόστα να αποκρούει ενστικτωδώς, προτού η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα.

Η πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου ανήκε στην Ίντερ. Στο 52ο λεπτό ο Σκρίνιαρ βρήκε με ωραία μπαλιά τον Μπαρέλα, ο οποίος έφυγε στην πλάτη του Μαρκάνο, όμως το διαγώνιο σουτ του πέρασε λίγο έξω από το δοκάρι. Στο 55′, οι Πορτογάλοι έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Ταρεμί πήρε την μπάλα στην περιοχή, όμως ο Ονάνα απέκρουσε το σουτ του Ιρανού επιθετικού. Στο 57ο λεπτό ο Καμερνουνέζος γκολκίπερ έπιασε τα… άπιαστα. Ο Ζαϊντού σούταρε, ο Ατσέρμπι σταμάτησε το πρώτο σουτ, όμως ο αμυντικός της Πόρτο επέμεινε, με τον Ονάνα να αποκρούει και στη συνέχεια ο Ταρεμί δεν κατάφερε να νικήσει τον πεσμένο τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Στο 69′, ο Λουκάκου κατέβασε μια μακρινή μπαλιά με το στήθος και ο επελαύνων Μπαρέλα σούταρε με δύναμη, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 72ο λεπτό ο Λουκάκου έκανε παράλληλο γύρισμα και ο Λαουτάρο Μαρτίνες δεν πρόλαβε να μπει… με την μπάλα στα δίχτυα. Στο 86′, ο Λουκάκου έστειλε την μπάλα στο δοκάρι με κεφαλιά, όμως στην επαναφορά κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 88ο λεπτό ο μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2:0, με τον Ντιόγκο Κόστα να του λέει “όχι”.//

ΓΚΟΛ: 86′ Λουκάκου
ΔΟΚΑΡΙ: 86′ Λουκάκου
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 41′ Ντιμάρκο / 41′, 78′ Οτάβιο, 63′ Πεπέ
ΚΟΚΚΙΝΗ: 78′ Οτάβιο

Ίντερ (Σιμόνε Ιντσάγκι): Ονάνα, Σκρίνιαρ (81′ Ντάμφρις), Ατσέρμπι, Μπαστόνι, Νταρμιάν, Μπαρέλα, Τσαλχάνογλου, Μικιταριάν (72′ Μπρόζοβιτς), Ντιμάρκο (58′ Γκόσενς), Τζέκο (58′ Λουκάκου), Μαρτίνες

Πόρτο (Σέρτζιο Κονσεϊσάο): Κόστα, Μάριο (90+2′ Μπόρχες), Πέπε, Μαρκάνο, Ζαϊντού, Οτάβιο, Ουρίμπε, Γκρούιτς, Γκαλένο (51′ λ.τρ. Εβανίλσον), Πεπέ, Ταρεμί (81′ Γουέντελ)

Επαναληπτικός αγώνας: Πόρτο-Ίντερ (14/3, 22:00, “Ντραγκάο”)