Έκανε το πρώτο… βήμα για τον τελικό!

Ο Ιταλικός εμφύλιος είχε νικητή, με την Ίντερ να επικρατεί 2:0 της Μίλαν στο Σαν Σίρο, στην πρώτη φάση των ημιτελικών του Champions League και να παίρνει σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης.

Ούτε στα πιο τρελά τους όνειρα δεν φαντάζονταν οι “νερατζούρι” τέτοιο ξεκίνημα. Μόλις στο 11ο λεπτό, η ομάδα τους προηγούνταν 2:0 της συμπολίτισσας, στον πρώτο ημιτελικό του Champions League, βάζοντας γερές βάσεις για την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης.

Ξεκίνημα βγαλμένο από τα πιο τρελά όνειρα των “νερατζούρι”. Η Ίντερ βρήκε δίχτυα μόλις στο 8ο λεπτό, μετά το κόρνερ που εκτέλεσε ο Τσαλχάνογλου, βρήκε τον Τζέκο ο οποίος με απίστευτο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μενιάν. Οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν μόλις τρία λεπτά για να σκοράρουν και πάλι. Αυτή τη φορά ο Ντιμάρκο έβγαλε την παράλληλη στο ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κατέληξε στον Μικιταριάν που ήταν μόνος του και εκτέλεσε τον Γάλλο κίπερ, γράφοντας το 2:0, σοκάροντας τη Μίλαν που έμοιαζε ανήμπορη να αντιδράσει. Κι ενώ η απάντηση από τη μεριά των “ροσονέρι” δεν ερχόταν, η Ίντερ που είχε… μυριστεί αίμα πίεζε ασφυκτικά την αντίπαλη άμυνα. Στο 13ο λεπτό έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 3:0, με την οβίδα του Τούρκου να σταματά στο δοκάρι του κίπερ των φιλοξενούμενων.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με δυνατό ρυθμό, με τη Μίλαν σιγά-σιγά να ανεβαίνει στον αγωνιστικό χώρο. Πρώτη σημαντική απειλή για τους “ροσονέρι” ήταν στο 30ο λεπτό, με τον Ντίαθ που δοκίμασε το τακουνάκι μέσα στην περιοχή με τη μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Ονάνα. Αμέσως μετά, η Ίντερ βρήκε την ευκαιρία να σκοράρει και τρίτο τέρμα καθώς ο Λαουτάρο έπεσε μέσα στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα των Κιαέρ και Τομόρι, με τον ρέφερι να δείχνει την άσπρη βούλα, όμως μετά από εξέταση του VAR, το πέναλτι ακυρώθηκε. Η Μίλαν προσπάθησε να αντιδράσει στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, όμως χωρίς αποτέλεσμα, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια, με την Ίντερ να κρατά το προβάδισμα των δύο τερμάτων που είχε… χτίσει από τα πρώτα λεπτά.

Στο δεύτερο μέρος, η Μίλαν προσπάθησε να ελέγξει τον ρυθμό του παιχνιδιού και έψαξε αμέσως να βρει το γκολ. Στο 51ο λεπτό, ήρθε και η πρώτη καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Μεσίας, που προσπάθησε να εκτελέσει τον Ονάνα αλλά πλάσαρε άστοχα. Η απάντηση της Ίντερ ήταν άμεση, με τον Μενιάν να… κρατά ζωντανούς τους “ροσονέρι” όταν ο Τζέκο βγήκε τετ-α-τετ και εκείνος βγήκε γρήγορα και σταμάτησε την προσπάθεια του Βόσνιου. Η Μίλαν προσπάθησε και πάλι να αιφνιδιάσει την Ίντερ και να μειώσει, με τον Τονάλι, να πιάνει δυνατό σουτ, που όμως τράνταξε την κάθετη δοκό του Ονάνα. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να απειλούν, παρά το προβάδισμα που είχαν.

Ο ρυθμός είχε πέσει στα επόμενα λεπτά, με την Ίντερ να μη ρισκάρει και τη Μίλαν να μην μπορεί να δημιουργεί σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ. Το 2:0 διατηρήθηκε έως το τέλος, με τους “νερατζούρι” να παίρνουν σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης και τους “ροσονέρι” να έχουν δύσκολη δουλειά στον επαναληπτικό.//Μ

Γκολ: 8′ Τζέκο, 11′ Μικιταριάν
Κίτρινες: 45+1 Κρούνιτς, 64′ Τομόρι / 45+1 Μικιταριάν,
Δοκάρι: 63′ Τονάλι / 13′ Τσαλχάνογλου

Μίλαν: Μενιάν, Καλάμπρια (82′ Καλουλού), Κιάερ (59′ Τιαό), Τομόρι, Ερναντέζ, Κρούνιτς, Τονάλι, Μπενασέρ (18′ Μεσίας), Σαλεμάκερς (59′ Οριγκί), Ζιρού, Ντίαθ (92′ Πομπέγκα)

Ίντερ: Ονάνα, Νταρμιάν, Ατσέρμπι, Μπαστόνι, Ντάμφρις, Μπαρέλα, Τσαλχάνογλου (78′ Γκαλιαρντίνι), Μκίταριαν (62′ Μπρόζοβιτς), Ντιμάρκο (70′ Ντε Φράι), Μαρτίνες (78′ Κορέα), Τζέκο (70′ Λουκάκου)