Δραπέτευσε με το… τρίποντο η Ρόμα

Σε ένα συγκλονιστικό ντέρμπι στο “Τζιουζέπε Μεάτσα”, το σύνολο του Ζοσέ Μουρίνιο κατάφερε να “κλέψει” το τρίποντο χάρη σε γκολ του Σμόλινγκ στο 75′ και να επικρατήσει με 2-1 για την όγδοη αγωνιστική της Serie A.

Η Ρόμα πήρε μεγάλη νίκη μέσα στο Μιλάνο με σπουδαία ανατροπή και έτσι κατάφερε να “σκαρφαλώσει” στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα του ιταλικού πρωταθλήματος. Από την άλλη μεριά, οι “νερατζούρι” έμειναν στους 12 βαθμούς και στην έβδομη θέση προσωρινά.

Το ματς άρχισε με γρήγορο ρυθμό και μόλις στο 10ο λεπτό, ο Τζέκο “πυροβόλησε” έξω από την περιοχή της Ρόμα, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε μετά από τον έλεγχο του VAR, καθώς ο Βόσνιος επιθετικός βρισκόταν σε θέση οφσάιντ. Οι γηπεδούχοι “ανέβασαν στροφές” στη συνέχεια του πρώτου μέρους και με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, κατάφεραν να “χαμογελάσουν”. Συγκεκριμένα, ο Ντιμάρκο με ένα πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. κατάφερε να νικήσει τον Πατρίτσιο, ο οποίος φέρει μεγάλη ευθύνη για το γκολ της Ίντερ. Στη συνέχεια, οι “τζιαλορόσι” πίεσαν και έχασαν σημαντική ευκαιρία με τα σουτ των Σπινατσόλα και Ντιμπάλα να σταματούν στον Χαντάνοβιτς. Στη συνέχεια της φάσης (39′), ο Σπινατσόλα με εξαιρετική σέντρα βρήκε τον Ντιμπάλα, ο οποίος με ένα τρομερό σουτ στην κίνηση, εκτέλεσε τον Χαντάνοβιτς για το 1-1, με τις δυο ομάδες να περνούν στα αποδυτήρια με την ισοπαλία.

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι άρχισαν πιο δυναμικά, σπαταλώντας σημαντική ευκαιρία στο 52′ με την προσπάθεια του Λαουτάρο Μαρτίνες να είναι άστοχη. Στο 63ο λεπτό του παιχνιδιού, η Ίντερ “άγγιξε” το γκολ από στημένη φάση, ωστόσο το εξαιρετικό φάουλ που εκτέλεσε ο Τσαλχάνογλου “τράνταξε” το δοκάρι του Πατρίτσιο. Στο 77ο λεπτό και ενώ ο ρυθμός “έπεφτε”, ο Πελεγκρίνι με ένα εξαιρετικό φάουλ βρήκε τον Σμόλινγκ, ο οποίος κέρδισε τους πάντες στην περιοχή και με ωραία κεφαλιά έκανε το 2-1 για τους φιλοξενούμενους σε κρίσιμο σημείο. Η ομάδα του Μουρίνιο κατάφερε να κρατήσει καλή εικόνα στα αμυντικά της… καθήκοντα και έτσι πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη με ανατροπή, ανεβαίνοντας στην τέταρτη θέση της Serie A.

ΓΚΟΛ: 30′ Nτιμάρκο / 39′ Ντιμπάλα, 75′ Σμόλινγκ

Δοκάρι: 63′ Τσαλχάνογλου

Κίτρινες: 72′ Ασλάνι, 87′ Κορέα, 90′ Γκόσενς, 90+2′ Μπαρέλα / 54′ Ζανιόλο, 61′ Μαντσίνι, 65′ Σμόλινγκ

ΙΝΤΕΡ (Ινζάγκι): Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ατσέρμπι, Μπαστόνι (81′ Γκόσενς), Ντάμφρις, Μπαρέλα, Ασλάνι (77′ Μικιταριάν), Τσαλχάνογλου (77′ Κορέα), Ντιμάρκο (88′ Καρμπόνι), Τζέκο, Μαρτίνες.

ΡΟΜΑ (Μουρίνιο): Πατρίσιο, Μαντσίνι, Σμόλινγκ, Ιμπάνιεζ, Τσελίκ, Κριστάντε, Μάτιτς, Σπινατσόλα, Τζανιόλο (86′ Μπελότι), Ντιμπάλα (58′ Έιμπραχαμ), Πελεγκρίνι (81′ Καμαρά).