Ανατροπή και… κορυφή για Ιντερ

Σημαντικό τρίποντο για τους «νερατζούρι» κόντρα στην Έμπολι, για την 36η αγωνιστική της Σέριε Α.

Έδειξε ψυχή πρωταθλητή και πανηγύρισε ακόμη μία νίκη, αυτή τη φορά κόντρα στην Έμπολι για την 36η αγωνιστική της Σέριε Α. Αν και οι «νερατζούρι» βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ, με τον κορυφαίο παίκτη τους Λαουτάρο Μαρτίνες ο οποίος σκόραρε δύο γκολ, πήραν τους τρείς βαθμούς και έφτασαν ξανά στην κορυφή.

Η Έμπολι μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και κατάφερε να ζαλίσει την ομάδα του Μιλάνου. Προηγήθηκαν από νωρίς, μόλις στο 5ο λεπτό με τον Πιναμόντι. Ο Κριστιάν Ασλάνι έβαλε ακόμη πιο δύσκολα στην Ίντερ, καθώς στο 28ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Στην προσπάθειά τους να αντιδράσουν, οι «νερατζούρι» πίεσαν με τον Ρομανιόλι να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, επιχειρώντας να τη διώξει. Πέντε λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, η Ίντερ μπήκε για τα καλά ξανά στο παιχνίδι, κάνοντας το 2-2 με τον Λαουτάρο Μαρτίνες μετά από ασίστ του Τσαλχάνογλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «νερατζούρι» μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν το παιχνίδι. Στο 64ο λεπτό με τον συνήθη ύποπτο, Λαουτάρο Μαρτίνες η ομάδα του Μιλάνου έκανε την ανατροπή και πέρασε μπροστά στο σκορ με 3-2. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Σάντσες διαμόρφωσε το 4-2 και κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του.

Έτσι η Ίντερ, πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο για τη συνέχεια και παρέμεινε ζωντανή στο κυνήγι του τίτλου, στο +1 από τη Μίλαν που έχει παιχνίδι λιγότερο.