Η Μίλαν καταδίκασε τη Βερόνα | Πάρτι στο Μπέργκαμο

Αν και αδιάφορη η ομάδα του Μιλάνου με το 3-1 οδήγησε τη Βερόνα σε μπαράζ που έπαιζε για τη σωτηρία της. Με γκολ στα τελευταία λεπτά του Ντιμπάλα, η Ρόμα έσωσε την παρτίδα κόντρα στη Σπέτσια. Η Αταλάντα ήταν ασταμάτητη απέναντι στη Μόντσα.

Αταλάντα – Μόντσα 5-2
(12′-45′-79′ Kουπμάινερς, 74′ Χόιλουντ, 90’+3′ Μουριέλ / 51′ Κολπάνι, 81′ Πατάνια)
Σε ένα παιχνίδι όπου υπήρχε μονόπλευρο βαθμολογικό κίνητρο, η Αταλάντα ήθελε μόνο νίκη για το Γιουρόπα Λιγκ και την πήρε με άνεση απέναντι στην αδιάφορη Μόντσα. Τα δύο γκολ του Κουπμάινερς στο πρώτο ημίχρονο έβαλαν τις βάσεις για να πετύχει αυτό που ήθελε η ομάδα από το Μπέργκαμο. Παρά την πίεση που έβαλε η μείωση του σκορ, η Αταλάντα πέτυχε και τρίτο γκολ για να σφραγίσει τη νίκη. Σε ένα χρονικό σημείο όπου και οι δύο έπαιζαν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γκασπερίνι (67′) και του Μάρλον (71′). Το χατ τρικ του Κουπμάινερς ήταν η σφραγίδα ενός θριάμβου για την Αταλάντα, για να ακολουθήσει το πέμπτο γκολ της σειράς από τον Μουριέλ.

Λέτσε – Μπολόνια 2-3
(17′ Μπάντα, 88′ Ουντίν / 58′ Αρναούτοβιτς, 81′ Ζίρκζε, 90’+7′ Φέργκιουσον)
Παιχνίδι ελεύθερο και χωρίς βαθμολογική σκοπιμότητα. Η Λέτσε που κατόρθωσε να μείνει στην κατηγορία ήθελε να κλείσει νικηφόρα την χρονιά μπροστά στο κοινό της. Προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με γκολ του Μπάντα. Η ισοφάριση ήρθε με τον Αρναούτοβιτς, σ’ ένα χρονικό σημείο που πίεζε η Μπολόνια. Το παιχνίδι ήρθε… τούμπα χάρις το γκολ του Ζίρκζε. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις.

Μίλαν – Βερόνα 3-1
(45′ Ζιρού, 85′, 90’+2′ Λεάο / 72 Φαραόνι)
Μπορεί η Βερόνα να ήθελε τη νίκη για να μείνει στην κατηγορία, ωστόσο η Μίλαν ξεκίνησε πιο αποφασιστικά και προηγήθηκε με γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Η Βερόνα, προσπάθησε να πιέσει στο δεύτερο μέρος, ειδικά από τη στιγμή που ήθελε καλύτερο αποτέλεσμα από τη Σπέτσια, η οποία έπαιζε στη Ρώμη. Το γκολ της ισοφάρισης από τον Φαραόνι ήταν οξυγόνο μέχρι να ξαναπάρει προβάδισμα η Μίλαν με τον Λεάο. Ο ίδιος παίκτης βρήκε δίχτυα και στις καθυστερήσεις. Με αυτό το αποτέλεσμα η Βερόνα θα διεκδικήσει την παραμονή στα μπαράζ με τη Σπέτσια.

Ουντινέζε – Γιουβέντους 0-1
(68′ Κιέζα)
Η Γιουβέντους με το… αυτί στο Μπέργκαμο και τη Ρώμη, ήταν περισσότερο πιεστική συγκριτικά με την αδιάφορη βαθμολογικά Ουντινέζε. Ο Κιέζα ήταν ο χρυσός σκόρερ, έπειτα από προσπάθεια του Λοκατέλι.

Ρόμα – Σπέτσια 2-1
(43′ Ζαλένσκι, 89′ Ντιμπάλα / 6′ Νικολάου)
Ενδιαφέρον παιχνίδι στο “Ολίμπικο” λίγα 24ωρα μετά την απώλεια του Γιουρόπα Λιγκ για τη Ρόμα. Ο Νικολάου με γκολ από νωρίς έβαλε πίεση στους γηπεδούχους οι οποίοι ισοφάρισαν δύολεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Το παιχνίδι είχε μεγάλο ενδιαφέρον στο δεύτερο μέρος καθώς αμφότεροι ήθελαν το τρίποντο για διαφορετικό λόγο. Η Ρόμα για να βγει στο Γιουρόπα Λιγκ και η Σπέτσια για την παραμονή σε συνδυασμό με καλύτερο αποτέλεσμα από τη Βερόνα. Στο 88′ η πιο κρίσιμη φάση του ματς ήρθε με την αποβολή του Νικολάου με 2η κίτρινη κάρτα και την εκτέλεση πέναλτι από τον Ντιμπάλα που έκανε το 2-1. Σκορ που οδηγεί τη Σπέτσια σε μπαράζ με τη Βερόνα.

Δείτε εδώ την τελική βαθμολογία της “Serie A”