Βελτιώνεται και… χτίζει σερί

Παρουσιάζοντας για δεύτερο συνεχόμενο ματς ένα αρκετά καλύτερο πρόσωπο, η Γιουβέντους επικράτησε με 4-0 της Έμπολι στο “Αλιάνζ Στέιντιουμ” και ανέβηκε στην 7η θέση της Serie A με 19 βαθμούς.

Με τον Χουάν Χουαδράδο να… μοιράζει ασίστ, η ομάδα του Αλέγκρι έδειξε για άλλη μια φορά να βελτιώνεται. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντισταθούν και περιορίστηκαν σε μια βαριά ήττα. Πλέον, βρίσκονται στην 11η θέση της κατάταξης με 11 πόντους σε 11 ματς.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό με τον Μόις Κιν μετά από εξαιρετική σέντρα το Φίλιπ Κόστιτς. Στη συνέχεια, απειλούσαν… ασταμάτητα, ωστόσο αρκέστηκαν στο 1-0 στο ημίχρονο. Στο 56′ ήρθε το δεύτερο τέρμα, με τον Χουαδράδο να εκτελεί φανταστικά το κόρνερ και τον ΜακΚένι να σκοράρει με κεφαλιά. Στο 82ο λεπτό, ο Κολομβιανός δημιούργησε ξανά, αυτή τη φορά με στόχο το κεφάλι του Ραμπιό, ο οποίος έγραψε το 3-0. Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 90’+3′ με τον Γάλλο να σκοράρει εκ νέου, αυτή τη φορά από πάσα του Ντανίλο.

ΓΚΟΛ: 8′ Κιν, 56′ ΜακΚένι, 82′, 90’+4′ Ραμπιό

Κίτρινες: 36′ Χουαδράδο, 58′ Ραμπιό / 58′ Σατριάνο, 69′ Χάας

Γιουβέντους (Μαξ Αλέγκρι): Σέζνι, Ντανίλο, Μπονούτσι, Ρουγκάνι (80′ Σάντρο), Κόστιτς (85′ Ίλινγκ), Ραμπιό, Λοκατέλι, ΜακΚένι (65′ Παρέδες), Χουαδράδο, Κιν (80′ Μιρέτι), Βλάχοβιτς (65′ Μίλικ)

Έμπολι (Πάολο Ζανέτι): Βικάριο, Παρίζι, Λουπέρτο, Ντε Βίντερ, Στογιάνοβιτς, Μπαντινέλι (75′ Χέντερσον), Μαρίν, Χάας (89′ Ντέγκλι), Πιάτσα (62′ Μπαϊράμι), Ντέστρο (75′ Λάμμερς), Σατριάνο (62′ Μπαλντάνζι)