Τρένο η Γιουβέντους, ανέβηκε στη τρίτη θέση!

Η “Γηραιά Κυρία” συνεχίζει το τρομερό της σερί, επικράτησε με 3:0 της Λάτσιο, με τον Μόιζε Κιν να είναι ασταμάτητος, αφού πέτυχε τα δύο εκ των τριών τερμάτων της ομάδας του.

Η Γιουβέντους νίκησε με 2:0 την Λάτσιο, την προσπέρασε στη βαθμολογία και ανέβηκε στη τρίτη θέση του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και με δύο τέρματα του Κιν, ένα σε κάθε ημίχρονο, εξασφάλισε τη νίκη, στην τελευταία αγωνιστική πριν τη διακοπή του πρωταθλήματος, για το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, πέτυχε με αυτό το τρόπο, την έκτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα και συνεχίζει την ανοδική της πορεία, με αρχικό στόχο μία θέση στα εισιτήρια του Champions League. Στους 31 βαθμούς πλέον η Γιουβέντους, με την Λάτσιο να παραμένει στους 30.

Η Γιουβέντους είχε την πρώτη ευκαιρία του παιχνιδιού, με τον Κιν να αστοχεί στο 6′ και τον Φατζιόλι στο 11′ να δέχεται το στοπ από τον Προβεντέλ. Ο Μίλικ έχασε τρομερή ευκαιρία στο 19′, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι και τους γηπεδούχους να έχουν μπει φουριόζοι στην αναμέτρηση. Η ομάδα του Αλέγκρι αγωνιζόταν αρκετά έξυπνα, είχε παραχωρήσει μέρος της κατοχής και πίεζε ψηλά στο γήπεδο.

Αυτό της είχε δώσει τη δυνατότητα να κάνει κλεψίματα και να βρει καταστάσεις στην εστία του Προβεντέλ, χωρίς όμως να σκοράρει. Παράλληλα δεν απειλούνταν, με τη Λάτσιο να έχει μόλις μία απειλητική τελική στο πρώτο μέρος, με σουτ του Πέδρο από πλάγια θέση στο όριο της περιοχής. Στο 43′ οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα, με τον Ραμπιό να κλέβει στο χώρο της μεσαίας γραμμής, να πετάει κάθετη στον Κιν, που πρόλαβε την έξοδο του Προβεντέλ και σημείωσε το 1:0.

Στην επανάληψη συνεχίστηκε το ίδιο σκηνικό, με την Γιουβέντους να απειλεί στο 49′ με τον Μίλικ και στο 54′ ο Κιν πέτυχε δεύτερο γκολ στην αναμέτρηση, παίρνοντας το ριμπάουντ, μετά το δυνατό σουτ του Κόστιτς, που δεν μπόρεσε να αποκρούσει σωστά ο τερματοφύλακας της Λάτσιο. Στο 61′ ήταν η πρώτη πραγματική απειλεί των φιλοξενούμενων, από την προσπάθεια του Λουίς Αλμπέρτο, που απέκρουσε με δυσκολία ο Σέζνι.

Στα τελευταία λεπτά και μετά τις αρκετές αλλαγές των δύο ομάδων, ο ρυθμός έπεφτε, με τους γηπεδούχους να κρατούν σχετικά εύκολα το υπέρ τους σκορ και να πετυχαίνουν τρίτο γκολ με τον Μίλικ στο 90′, για την έκτη συνεχόμενη νίκη τους.

ΓΚΟΛ: 43′, 54′ Κιν, 90′ Μίλικ
Κίτρινες: 26′ Γκάτι, 27′ Μπρέμερ / 28′ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Σέζνι, Γκάτι, Μπρέμερ, Ντανίλο, Κουαδράδο, Φατζιόλι, Λοκατέλι (85′ Παρέδες), Ραμπιό, Κόστιτς (65′ Κιέζα), Κιν (63′ Ντι Μαρία), Μίλικ.

Λάτσιο (Μαουρίτσιο Σάρι): Προβεντέλ, Χισάι (69′ Γκίλα), Κασέλε, Ρομανιόλι, Μάρουσιτς, Μπάσιτς (58′ Λουίς Αλμπέρτο), Κατάλντι (58′ Βεσίνο), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (78′ Αντόνιο), Ρομέρο (69′ Κανσελιέρι), Πέδρο, Φελίπε Άντερσον.//