Συνεχίζει την αντεπίθεση… Ευρώπης η Γιουβέντους

Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι ήταν ανώτερη από τη Σπέτσια και επικράτησε δίκαια με 2:0 στο “Αλμπέρτο Πίκο”, ανεβαίνοντας στην έβδομη θέση της βαθμολογίας και “βυθίζοντας” τους γηπεδούχους, οι οποίοι είναι μόλις δύο βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Το παιχνίδι ξεκίνησε… νευρικά, με τις δύο ομάδες να κάνουν αρκετά λάθη και να αναλώνονται σε δυνατά μαρκαρίσματα. Στο 17ο λεπτό ο Βλάχοβιτς σκόραρε, ωστόσο βρισκόταν σε θέση οφσάιντ και το γκολ δε μέτρησε. Στο 32′, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ. Ο Κόστιτς βρήκε τον Κιν στην περιοχή, με τον Ιταλό επιθετικό να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά. Στο 40ο λεπτό ο Ρέτσα σέντραρε στην περιοχή, με τον Σομουρόντοφ να παίρνει την κεφαλιά και τον Περίν να μπλοκάρει σταθερά.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και έψαχναν την ισοφάριση, με τον Βέρντε να επιχειρεί να αιφνιδιάσει τον Περίν απο μακριά, στο 54′, όμως ο Ιταλός ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε σταθερά. Στο 66ο λεπτό η Γιουβέντους διπλασίασε τα τέρματα της, με τον Ντι Μαρία να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με δυνατό σουτ. Στο 74′, ο Έκνταλ σέντραρε στην περιοχή, με τον Γκιασί να πιάνει ένα μονοκόμματο σουτ και τον Περίν να αποκρούει με δυσκολία. Στο 83ο λεπτό ο Μαλντίνι εκτέλεσε ένα κόρνερ, με τον Νικολάου να παίρνει την κεφαλιά και τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να διώχνει εντυπωσιακά.//

ΓΚΟΛ: 32′ Κιν, 66′ Ντι Μαρία