Στερήθηκαν… χαμόγελα σε επικό φινάλε!

Η Γιουβέντους έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) σε ένα ματς-θρίλερ, όπως εξελίχθηκε, χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Λεονάρντο Μπονούτσι στις καθυστερήσεις του αγώνα. Άγγιξε την ανατροπή, αλλά τη στέρησε το VAR.

Σε ένα συγκλονιστικό φινάλε, η “Γηραιά Κυρία” έφτασε ακόμη και στην ανατροπή του εις βάρος της σκορ (2-0), ωστόσο δεν κατάφερε να το χαρεί, λόγω οφσάιντ. Ο Λεονάρντο Μπονούτσι στέρησε αρχικά τη… χαρά του σπουδαίου διπλού στη Σαλερνιτάνα και εν συνεχεία το ακυρωθέν γκολ στέρησε αντίστοιχα… χαμόγελα στην πλευρά των γηπεδούχων.

Οι “μπιανκονέρι” είχαν την κατοχή της μπάλα στα πρώτα λεπτά του αγώνα, θέλοντας να ελέγξουν το παιχνίδι. Η πρώτη ευκαιρία ήρθε στο 7ο λεπτό για τους γηπεδούχους. Ο Μιρέτι ελίχθηκε γύρω από αμυντικούς της Σαλερνιτάνα, έκανε το σουτ και ο Σέπε έκανε εξαιρετική απόκρουση. Στο 18′, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ του αγώνα με τον Καντρέβα μέσα από τη μικρή περιοχή. Εν συνεχεία, η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι προσπαθούσε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, αλλά δίχως επιτυχία. Αντίθετα, το σύνολο του Ντάβιντε Νίκολα κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Ο Πιάτεκ ανέλαβε την εκτέλεση σε πέναλτι που δόθηκε υπέρ της ομάδας του και νίκησε τον Περίν για το 2-0, που αποτέλεσε και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι “μπιανκονέρι” κυνηγούσαν ένα γρήγορο γκολ και το βρήκαν στο 51ο λεπτό. Ο Μπρέμερ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σέπε, μετά από σέντρα του Κόστιτς και μείωσε σε 2-1. Στο 66′, ο Βλάχοβιτς σπατάλησε μία καλή ευκαιρία για τη Γιουβέντους. Ο Σέρβος φορ έκανε το σουτ από την άκρη της περιοχής και ο Σέπε απόκρουσε εντυπωσιακά. Περίπου δέκα λεπτά αργότερα (74′), οι γηπεδούχοι έχασαν νέα ευκαιρία. Ο Μίλικ κατάφερε να ξεφύγει ωραία από αμυντικό της Σαλερνιτάνα, έκανε το σουτ και η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από την εστία του Σέπε. Στο 79′ και κόντρα στη ροή του αγώνα, η Σαλερνιτάνα άγγιξε το 3-0. Ο Ντιά ντρίμπλαρε έξω από τη μεγάλη περιοχή και έκανε ένα ωραίο σουτ αλλά ο Περίν αποσόβησε τον κίνδυνο. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, η Γιουβέντους κέρδισε πέναλτι, ο Μπονούτσι ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, παίρνοντας το ριμπάουντ για το 2-2, που αποτέλεσε το τελικό σκορ του παιχνιδιού.

ΓΚΟΛ: 51′ Μπρέμερ, 90+3′ Μπονούτσι / 18′ Καντρέβα, 45+4′ Πιάτεκ

Κίτρινες: 27′ Παρέδες, 32′ Κιν, 45+4′ Μπρέμερ, 83′ Μίλικ / 38′ Ματζόρε, 53′ Φάσιο, 55′ Πιάτεκ, 72′ Σέπε

Κόκκινες: 90+5′ Μίλικ, 90+8′ / 90+6′ Φάσιο

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Περίν, Μπονούτσι, Μπρέμερ, Κουαδράδο, Ντε Σίλιο, Παρέδες, ΜακΚένι, Μιρέτι, Κιν, Βλάχοβιτς, Κόστιτς

Σαλερνιτάνα (Ντάβιντε Νικόλα): Σέπε, Ντανίλιουτς, Μπρον, Φάσιο, Κουλιμπαλί, Ματζόρε, Βιλχένα, Καντρέβα, Ματζόκι, Πιάτεκ, Ντιά