“Κόλλησε” στο μηδέν και… πρώτη απώλεια

Τους πρώτους βαθμούς έχασαν οι “μπιανκονέρι” απέναντι στην… μαχητική Σαμπντόρια, η οποία χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, κράτησε το 0-0 και πήρε το βαθμό της ισοπαλίας.

Η Σαμπντόρια φιλοξένησε τη Γιουβέντους στο “Λουίτζι Φεράρις” (22/8, 21:45) για το ματς που… έριξε την αυλαία στην δεύτερη αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος. Σε ένα “φτωχό” από άποψη θεάματος ματς, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν το βαθμό της ισοπαλίας, χωρίς σκορ.

Η Σαμπντόρια μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι έχοντας την κατοχή της μπάλας και μόλις στο 7ο λεπτό ο Λερίς μπήκε μέσα στην περιοχή, “όπλισε”, αλλά το σουτ που εξαπέλυσε σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 15′ η “Γηραιά Κυρία” ισοφάρισε τις ευκαιρίες, όταν Κουαδράδο από πλάγια θέση επιχείρησε να “νικήσει” τον Αουντέρο, ο οποίος όμως είχε απάντηση. Ο Χρόνος κυλούσε με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να δημιουργήσουν κάποια κλασσική ευκαιρία και τους “μπλουτσερκιάτι” να έχουν την κατοχή της μπάλας στον έλεγχο τους. Κάπως έτσι έφτασε η ανάπαυλα για το πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια, με “λευκή” ισοπαλία, χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις.

Οι “μπιανκονέρι” στο δεύτερο 45λεπτο μπήκαν με σκοπό να ανακτήσουν τον έλεγχο του αγώνα και στο 51′ ο Ντε Σίλιο πέρασε μία έξοχη πάσα στον Βλάχοβιτς, ο οποίος βρήκε χώρο, στέλνοντας τη μπάλα, όμως, ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στην προσπάθεια που έκανε η “Γιούβε” προκειμένου να βρει το “ρήγμα” στην άμυνα της Σαμπντόρια, κατάφερε στο 66ο λεπτό να σκοράρει με τον Ραμπιό, ο οποίος ξεγέλασε τον Αουντέρο και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ του 27χρονου Γάλλου κεντρικού μέσου, σωστά, ακυρώθηκε μετά από εξέταση του διαιτητή στο VAR. Από εκεί και πέρα δεν υπήρξε κάποια αξιόλογη ευκαιρία στο παιχνίδι, με την Γιουβέντους να προσπαθεί να φανεί απειλητική, χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Έτσι το παιχνίδι “κόλλησε” στο 0-0 και η “Γηραιά Κυρία”… άφησε δύο βαθμούς στην δύσκολη, όπως αποδείχθηκε, έδρα της Σαμπντόρια.

Δοκάρι: 7′ Λερίς

Κάρτες: 42′ Τζούρισιτς, Λερίς 63′, 87′ Βερέ  / 45′ Σάντρο, Ροβέλα 90’+1′

Σαμπντόρια (Μάρκο Τζιαμπάολο): Αουντέρο, Μπερεσίνσκι, Φεράρι, Κόλεϊ, Αουτζέλο (Μούρου 73′), Βιέιρα (Ντεπάολι 78′), Λερίς, Ρινκόν (Βερέ 68′), Σαμπιρί, Τζούριτσιτς (Βιγιάρ 73′), Καπούτο (Κουαλιαρέλια 78′)

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Περίν, Ντανίλο, Ρουγκάνι, Μπρέμερ, Σάντρο (Ντε Σίλιο 46′), Μακένι (Μιρέτι 62′), Λοκατέλι (Ροβέλα 85′), Ραμπιό, Κουαδράδο (Κιν 77′), Βλάχοβιτς, Κόστιτς