“Καθάρισε” με back to back φάουλ ο Βλάχοβιτς | “Γκέλα” για Νάπολι

Ο Σέρβος επιθετικός σκόραρε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική με εκτέλεση φάουλ και αυτό αρκούσε για την ομάδα του που κέρδισε 2-0, τη στιγμή που στον ιταλικό νότο η Λέτσε έκανε την έκπληξη.

Σε μετρ των εκτελέσεων φάουλ τείνει να εξελιχθεί ο Ντούσαν Βλάχοβιτς. Ο Σέρβος σημείωσε ξανά γκολ με απεύθειας φάουλ, παρόμοιο μάλιστα με αυτό που πέτυχε κόντρα στη Ρόμα. Αυτό το 1-0, μόλις στο 9′ της αναμέτρησης και το γκολ του Μίλικ στις καθυστερήσεις αρκούσαν για να δώσουν τη νίκη στην Γιουβέντους κόντρα στην Σπέτσια και να τη στείλουν στους 8 βαθμούς, στο -2 από την πρωτοπόρο Ίντερ. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι γνώρισαν τη δεύτερη ήττα στη σεζόν και παρέμειναν στους 4 βαθμούς.

Στη Νάπολη είχαμε μία από τις εκπλήξεις της αγωνιστικής με την καλύτερη, κατά διαστήματα, Λέτσε να νιώθει και αδικημένη από το βαθμό της ισοπαλίας, μετά το τελικό 1-1. Ο Κολόμπο που έχασε και πέναλτι ήταν αυτός που ισοφάρισε το γκολ του Ελμάς στο 31′, με το τελικό σκορ να μην αλλάζει παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων. Στους 8 βαθμούς η Νάπολι, με την Λέτσε να παίρνει το δεύτερο δικό της στο πρωτάθλημα.

Γιουβέντους-Σπέτσια 2-0

Πεισμωμένη από την ισοπαλία στο ντέρμπι με την Ρόμα η Γιουβέντους μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση με την Σπέτσια και πήρε “κεφάλι” στο σκορ μόλις στο 9′ με τον συνήθη ύποπτο Ντούσαν Βλάχοβιτς να νικάει τον Ντραγκόφσκι με απευθείας εκτέλεση φάουλ. O Σέρβος σκόραρε με αυτό το τρόπο για δεύτερη σερί αγωνιστική. Οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύονταν να διατηρήσουν την κατοχή και η άμυνά τους δεν είχε καμία συνοχή, με τη Γιουβέντους όμως να σπαταλά τις ευκαιρίες που δημιουργούσε.

Η Γιουβέντους παρόλο που είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και απειλούσε συνεχώς την εστία της Σπέτσια, όμως αδυνατούσε να βρει δεύτερο γκολ στην αναμέτρηση. Χαμένες ευκαιρίες από Κόστιτς και Ντανίλο στο δεύτερο ημίχρονο για τη “μεγάλη κυρία”, με την Σπέτσια να έχει σουτ κυρίως εκτός περιοχής, με προσπάθειες από Κολόμπο και Χολμ. Η Γιουβέντους διεύρυνε το προβάδισμα στις καθυστερήσεις, με το πρώτο γκολ του Μίλικ με τη φανέλα της, επιστρέφοντας στις νίκες, μετά την ισοπαλία το ντέρμπι.

Γκολ: Βλάχοβιτς 9′, Μίλικ 90+2′ /

Νάπολι-Λέτσε 1-1

Οι δύο ομάδες μας χάρισαν ένα παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό και αρκετές φάσεις, με την Λέτσε να μπαίνει στην αναμέτρηση χωρίς να έχει διάθεση να κλειστεί πίσω. Στο 25′ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, όμως ο Κολόμπο έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ και δύο λεπτά μετά το πλήρωσε με τον Πολιτάνο να βρίσκει εξαιρετικά στην περιοχή τον Ελμας, που με μονοκόμματο σουτ σημείωσε το 1-0.

Ο Κολόμπο πήρε όμως το αίμα του πίσω τέσσερα λεπτά αργότερα, πετυχαίνοντας ένα καταπληκτικό γκολ από το ύψος της περιοχής, που έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι του Μέρετ.

Στην επανάληψη η Νάπολι ήταν αυτή που προσπαθούσε με περισσότερες αξιώσεις να βρει το δεύτερο τέρμα, που πιθανότατα θα της έδινε και τη νίκη. Ο Σπαλέτι άλλαξε και πράγματα επιθετικά για τους ναπολιτάνους, θέλοντας να περάσει τους θεωρητικά πιο “βασικούς” στην αναμέτρηση. Παρόλα αυτά η Λέτσε κρατούσε μακριά από την περιοχή της τους γηπεδούχους. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο οι δύο ομάδες έμοιαζαν να αποδέχονται το αποτέλεσμα, με το τελικό σκορ να μην αλλάζει.

Γκολ: Ελμάς 27′ / Κολόμπο 31′