“Επαγγελματική” νίκη για τη Γιουβέντους

Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι ήταν καλύτερη από τη Φιορεντίνα, στις λεπτομέρειες, δεν απειλήθηκε και επικράτησε με 1:0 των “βιόλα” στο “Allianz Stadium”, για την 22η αγωνιστική της Serie A.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και στο 12ο λεπτό έχασαν ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ. Ο Κόστιτς πήρε την μπάλα στην περιοχή, μετά από κόντρες, όμως το σουτ του πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι. Στο 24′, ο Λοκατέλι βρήκε με μακρινή μπαλιά τον Κόστιτς στην περιοχή, όμως ο Τερακιάνο απομάκρυνε την κεφαλιά του Σέρβου. Στο 34ο λεπτό ο Ντι Μαρία έβγαλε παράλληλη σέντρα, εξουδετερώνοντας τον αντίπαλο γκολκίπερ και ο Ραμπιό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, προ κενής εστίας.

Η Γιουβέντους μπήκε δυνατά και στο δεύτερο μέρος, βρίσκοντας δεύτερη φορά το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Βλάχοβιτς, στο 59ο λεπτό, όμως το γκολ ακυρώθηκε από το VAR ως οφσάιντ. Στο 67′, ο Μόιζε Κιν μπήκε στην περιοχή και σούταρε με δύναμη, όμως ο Τερακιάνο απέκρουσε ενστικτωδώς. Στη συνέχει ο ρυθμός έπεσε, με την ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι να προσπαθεί να διατηρήσει το προβάδισμα και τη Φιορεντίνα να μη βρίσκει κενούς χώρους. Στο 89ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Καστροβίλι, στην πρώτη τους καλή ευκαιρία στο παιχνίδι, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε μετά από χρήση του VAR.//

ΓΚΟΛ: 34′ Ραμπιό
ΔΟΚΑΡΙ:
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 2′ Ραμπιό, 19′ Άλεξ Σάντρο, 85′ Μπρέμερ, 88′ Κόστιτς, 90+6′ Κιν / 31′ Ντάνκαν, 48′ Μποναβεντούρα
ΚΟΚΚΙΝΗ:

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Σέζνι, Ντανίλο, Μπρέμερ, Άλεξ Σάντρο, Ντε Σίλιο, Λοκατέλι, Ραμπιό, Κόστιτς, Ντι Μαρία (76′ Φατζιόλι), Κιέζα (83′ Παρέδες), Βλάχοβιτς (65′ Κιν)

Φιορεντίνα (Βιντσέντζο Ιταλιάνο): Τερακιάνο, Ντοντό (80′ Τέρζιτς), Μιλένκοβιτς, Ρανιέρι, Μπιράγκι, Άμραμπατ, Ντάνκαν (61′ Καστροβίλι), Γκονζάλες (80′ Καμπράλ), Μποναβεντούρα (80′ Σαπονάρα), Ικονέ (66′ Γιόβιτς), Κουαμέ

Γιουβέντους: Εκτός με Σπέτσια (19/2)
Φιορεντίνα: Εντός με Έμπολι (19/2)