“Χορταστική” ισοπαλία στο Τορίνο

Σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα, Γιουβέντους και Αταλάντα έμειναν ισόπαλες 3:3 σε ένα ματς που αμφότερες μπορούσαν να πανηγυρίσουν το… τρίποντο. Στους 35 βαθμούς η ομάδα του Μπέργκαμο, στους 23 η “Γηραιά Κυρία”.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε η αναμέτρηση, καθώς μόλις στο 5ο λεπτό ο Μπογκά πέρασε εξαιρετική ασίστ στον Λούκμαν στην καρδιά της περιοχής της Γιουβέντους και ο Άγγλος έκανε το 1:0 για τους φιλοξενούμενους. Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 11′ με τον Ντι Μαρία να μη βρίσκει στόχο, όπως και ο Χόιλουντ στο 13′. Ένα λεπτό αργότερα τρομερή επέμβαση του Μούσο, σε προσπάθεια του Ντι Μαρία, με το παιχνίδι να έχει τρομερό ρυθμό. Η Γιουβέντους βρήκε την ισοφάρισε στο 25′, όταν ο Φατζιόλι ανατράπηκε από τον Σκαλβίνι και ο Ντι Μαρία από την άσπρη βούλα νίκησε τον Μούσο για το 1:1. Στο 30′ ο Χόιλουντ λίγο έλειψε να βάλει ξανά μπροστά στο σκορ την Αταλάντα, κάτι που έγινε στο 34′ για τη “Μεγάλη Κυρία”. Ο Φατζιόλι, μετά το πέναλτι που κέρδισε, έβγαλε τρομερή σέντρα για τον Μίλικ, ο οποίος από την καρδιά της περιοχής, έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Στην επανάληψη η Αταλάντα μπήκε αμέσως στο παιχνίδι και ισοφάρισε στα 40” δευτερόλεπτα. Ο Λούκμαν από εκτελεστής έγινε δημιουργός, πέρασε εξαιρετική μπαλιά στον Μέλε, ο οποίος νίκησε τον Σέζνι για το 2:2. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να απειλούν την εστία της Γιουβέντους και στο 53′ πήραν εκ νέου το προβάδισμα. Στο 53′ είχαμε ένα deja vu του πρώτου γκολ, με τον Μπογκά να σερβίρει εκ νέου στον Λούκμαν και ο Άγγλος έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Το προβάδισμα όμως κράτησε ξανά για λίγο, καθώς έντεκα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν εκ νέου. Στο 65′ ο Ντανίλο βρέθηκε σε θέση σέντερ φορ, ο Ντι Μαρία πέρασε εξαιρετική ασίστ και με μονοκόμματο σουτ ο Βραζιλιάνος έκανε το 3:3. Στο 73′ ο Σέζνι έκανε εντυπωσιακή επέμβαση στην προσπάθεια, διώχνοντας σε κόρνερ με το ένα χέρι. Η Γιουβέντους με τους Μιρέτι και Λοκατέλι απείλησε, αλλά ο Μούσο είχε απάντηση.

ΓΚΟΛ: 25′ Ντι Μαρία, 34′ Μίλικ, 65′ Ντανίλο / 5′, 53′ Λούκμαν, 46′ Μέλε