Πήρε το ντέρμπι και βλέπει ξανά τα… αστέρια η Ρόμα!

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο πήρε το ντέρμπι στο “Ολίμπικο”, καθώς επικράτησε με 1:0 της Γιουβέντους, για την 25η αγωνιστική της Serie A και ανέβηκε εκ νέου στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η “Γηραιά Κυρία” είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού και στο 5ο έκανε την πρώτη ευκαιρία. Ο Βλάχοβιτς έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από εκτέλεση φάουλ και έστειλε την μπάλα στα χέρια του Πατρίσιο. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο προσπαθούσε ανά διαστήματα να κερδίσει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο αδυνατούσε να φτάσει σε κάποια τελική. Οι “τζιαλορόσι” απείλησαν για πρώτη φορά στο 27ο λεπτό, με τον Ντιμπάλα να σουτάρε από την άκρη της περιοχής και τον Σέζνι να αποσοβεί τον κίνδυνο. Στο 44′, η Γιουβέντους είχε ακόμη μία μεγάλη στιγμή. Ο Ραμπιό έπιασε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή και ο Πατρίσιο κατάφερε να τη διώξει, αφού χτύπησε και στο δοκάρι της εστίας. Έτσι, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως σκορ στο ντέρμπι του “Ολίμπικο”.

Στο δεύτερο μέρος, η Γιουβέντους είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά η Ρόμα κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Στο 53ο λεπτό, ο Μαντσίνι έπιασε ένα εκπληκτικό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, μετά από ασίστ του Κριστάντε κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σέζνι για το 1:0 στο σκορ. Εν συνεχεία, οι “μπιανκονέρι” ενέτειναν τις προσπάθειές τους, είχαν την υπεροχή και αναζητούσαν διαδρόμους για να απειλήσουν την εστία του Πατρίσιο. Στο 59′, η Γιουβέντους είχε καλή φάση, με τον Κουαδράδο να εκτελεί το φάουλ από καλή απόσταση, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι του Πατρίσιο. Στο 79′, οι “τζιαλορόσι” άγγιξαν το 2:0, με τον Σμόλινγκ να πιάνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή και τον Σέζνι να αποσοβεί τον κίνδυνο εγκαίρως. Τρία λεπτά αργότερα, η “Γηραιά Κυρία” απείλησε για την ισοφάριση. Ο Ντι Μαρία έκανε ένα ωραίο σουτ από το όριο της περιοχής και ο Πατρίσιο έδιωξε σε κόρνερ. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, η Ρόμα διατήρησε το προβάδισμά της, ενώ η Γιουβέντους έμεινε και με δέκα παίκτες με αποβολή του Κεν στο 90+1′, προτού λήξει το ματς με 1:0 υπέρ των γηπεδούχων.//

ΓΚΟΛ: 53′ Μαντσίνι
Δοκάρι: 59′ Κουαδράδο
Κίτρινες: 33′ Μάτιτς, 58′ Κριστάντε, 63′ Σπινατσόλα / 31′ Λοκατέλι, 75′ Κόστιτς
Κόκκινη: 90+1′ Κεν

Ρόμα (Ζοσέ Μουρίνιο): Πατρίσιο, Σμόλινγκ, Μαντσίνι, Ιμπάνεζ, Μάτιτς, Κριστάντε, Ζαλέφσκι (64′ Κάρσντορπ), Σπινατσόλα, Πελεγκρίνι (87′ Βολπάτο), Βαϊνάλντουμ (73′ Μποβ), Ντιμπάλα (73′ Έιμπραχαμ)

Γιουβέντους (Ραζβάν Λουτσέσκου): Σέζνι, Μπρέμερ, Ντανίλο, Σάντρο (46′ Μπονούτσι), Λοκατέλι (77′ Παρέδες), Φατζιόλι (60′ Κιέζα), Ραμπιό, Κόστιτς (77′ Πογκμπά), Κουαδράδο (89′ Κεν), Ντι Μαρία, Βλάχοβιτς

Ρόμα: Εντός έδρας με Σασουόλο (12/3)
Γιουβέντους: Εντός έδρας με Σαμπντόρια (12/3)