Πήρε το ντέρμπι και… βλέπει τετράδα η Γιουβέντους!

Η “Γηραιά Κυρία” μπορεί να αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Champions League, ωστόσο έβγαλε αντίδραση στο πρωτάθλημα και νίκησε με 2-0 την Ίντερ, σκαρφαλώνοντας στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι πήρε σπουδαίο αποτέλεσμα κόντρα στην Ίντερ, η οποία έπεσε στις θέσεις εκτός Ευρώπης (έβδομη). Η Γιουβέντους έφτασε τους 25 βαθμούς, συνεχίζοντας τα θετικά αποτελέσματα στη Serie A και ανέβηκε στην πέμπτη θέση, ούσα μία… ανάσα από την τετράδα του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι άνοιξε με τους “μπιανκονέρι” να έχουν την κατοχή της μπάλας, δίχως να μπορούν να την εκμεταλλευτούν. Οι “νερατζούρι” είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων μεσοεπιθετικά, όντας πιο ουσιαστικοί στο παιχνίδι τους. Στο 19′, η Γιουβέντους… άγγιξε το 1-0, με τον Μπρέμερ να ξεφεύγει μέσα στην περιοχή, δίχως να μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, μετά τη σέντρα του Κόστιτς. Στο 26′, η Ίντερ απάντησε με τον Τζέκο, που δεν κατάφερε να νικήσει τον Σέζνι μετά από σέντρα. Η νέα καλή στιγμή στο ματς, ήρθε στο 42′, από την πλευρά των φιλοξενούμενων. Ο Μπαρέλα έδωσε ωραία στον Ντάμφρις, ο οποίος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε, δίχως σκορ στην αναμέτρηση.

Στο δεύτερο μέρος, η Γιουβέντους κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 52′. Ο Κόστιτς έκανε την ασίστ, ο Ραμπιό έγινε ο εκτελεστής και άνοιξε το σκορ μέσα από την περιοχή του Ονάνα. Η “Γηραιά Κυρία” μπορεί να μην είχε την κατοχή, αλλά ήταν πιο απειλητική συγκριτικά με το πρώτο μέρος. Μάλιστα, στο 63ο λεπτό, η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Ντανίλο, αλλά ακυρώθηκε κατόπιν της χρήσης του VAR, λόγω υπόδειξης για χέρι. Η Γιουβέντους επέμεινε και στο 85′ κατάφερε να βρει το δεύτερο γκολ που αναζητούσε με τον Φατζόλι. Ο Ιταλός μέσος βρήκε την μπάλα μετά από σουτ του συμπαίκτη του και την έσπρωξε στα δίχτυα για το 2-0. Εν συνεχεία, τα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς η Γιουβέντους πήρε τη νίκη στο ντέρμπι με το τελικό 2-0.

ΓΚΟΛ: 52′ Ραμπιό, 85′ Φατζόλι

Κίτρινες: 77′ Ντανίλο, 90′ Σέζνι / 56′ Τσαλχάνογλου, 68′ Σκρίνιαρ

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Σέζνι, Μπρέμερ, Σάντρο, Ντανίλο, Λοκατέλι, Ραμπιό, Φατζόλι, Κόστιτς, Κουαδράδο, Μιρέτι (81′ Ντι Μαρία), Μίλικ (73′ Κιέζα)

Ίντερ (Σιμόνε Ιντζάγκι): Ονάνα, Ντε Φράι, Σκρίνιαρ (82′ Νταρμιάν), Ατζέρμπι, Τσαλχάνογλου, Μικιταριάν (81′ Μπρόζοβιτς), Τσαλχάνογλου (74′ Κορέα), Μπαρέλα, Ντάμφρις (82′ Μπελανόβα), Ντιμάρκο (74′ Γκόζενς), Τζέκο, Μαρτίνες