Πάει Γιουρόπα με γκολ στο 95′

Η Λάτσιο κατάφερε να πάρει τον πολυπόθητο έναν βαθμό με ισοπαλία κόντρα στη Γιουβέντους με 2-2 και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στην Ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Με ένα σωτήριο γκολ στο 95′, οι «λατσιάλοι» ισοφάρισαν τη Γιουβέντους, κερδίζοντας τον έναν βαθμό που τους δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο. Οι «μπιανκονέρι» που είχαν ήδη εξασφαλίσει τη συμμετοχή τους στο Τσάμπιονς Λιγκ, αποχαιρέτισαν στον τελευταίο αγώνα στο «Allianz Stadium» τους Ντιμπάλα και Κιελίνι σε κλίμα συγκίνησης.

Η Λάτσιο μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μάλιστα απείλησε στο 5ο λεπτό με δυνατό σουτ του Κατάλντι, που έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι. Στο 10ο λεπτό όμως, η «Γηραιά Κυρία» πέρασε μπροστά στο σκορ, μετά από σέντρα του Άλβαρο Μοράτα, που βρήκε τον Βλάχοβιτς, ο οποίος έστειλε τη μπάλα με κεφαλιά «ψαράκι» στα δίχτυα του Στρακόσια. Οι «λατσιάλι» συνέχισαν να είναι απειλητικοί, προσπαθώντας να πιέσουν τη Γιουβέντους. Στο 36’ όμως, ο Άλβαρο Μοράτα σκοράρει ένα πολύ όμορφο γκολ, το 9ο στη φετινή σεζόν και διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τη Λάτσιο, η οποία συνέχισε να είναι απειλητική. Οι «λατσιάλοι» έκαναν το 2-1 μετά από λάθος του Άλεξ Σάντρο, στην προσπάθεια του να διώξει τη μπάλα έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, στέλνοντάς τη στα δίχτυα του Ματία Περίν. Το παιχνίδι συνεχίστηκε, με τη Λάτσιο να παλεύει για την ισοφάριση. Δείχνοντας σθένος και θέληση, έφεραν το παιχνίδι στα ίσα, με γκολ του Σάβιτς και πήραν τον πολυπόθητο έναν βαθμό λίγο πριν την εκπνοή του ματς.

Η Λάτσιο πάλεψε μέχρι το τέλος και κατάφερε να σκοράρει στο τελευταίο λεπτό παίρνοντας τον έναν βαθμό που της εξασφαλίζει το εισιτήριο για τη συμμετοχή της στο Γιουρόπα Λιγκ. Έτσι, οι «μπιανκορόσι» αποχαιρέτησαν  Κιελίνι και Ντιμπάλα έχοντας ήδη εξασφαλίσει έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ σε μία κατά τ’ άλλα όχι και τόσο επιτυχημένη σεζόν.