Νίκη… τετράδας για τη Γιουβέντους

Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι πήρε μια αγχωτική νίκη (1:0) απέναντι στην Ουντινέζε, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Serie A και ανέβηκε, έστω και προσωρινά, στη δεύτερη θέση, μόλις τέσσερις βαθμούς πίσω από τη Νάπολι.

Ο Ντανίλο “λύτρωσε” τη Γιουβέντους στο 86ο λεπτό, με τη “Γηραία Κυρία” να αγνοεί την ήττα στο ιταλικό πρωτάθλημα από τις 8 Οκτωβρίου και να μπαίνει σταδιακά ακόμη και στη… διεκδικήση του τίτλου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και κρατούσαν την μπάλα στα πόδια τους για περισσότερη ώρα, Στο 18ο λεπτό, μάλιστα, έφτασαν κοντά στο γκολ, όμως ο Σέζνι κατάφερε να αποκρούσει την κεφαλιά του Γουάλας. Στο 19′, ο Ντι Μαρία εκτέλεσε ένα φάουλ, βρήκε τον Ρουγκάνι, όμως η κεφαλιά του ήταν αδύναμη. Στο 27′, ο Κιν πήρε την μπάλα στην περιοχή και επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, το οποίο πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. Στο 38ο λεπτό ο Κόστιτς βρήκε τον Κιν στην περιοχή, ο οποίος νικήθηκε από τον Σιλβέστρι. Στο 42′, ο Γουάλας πήρε την μπάλα στα όρια της περιοχής κι επιχείρησε ένα συρτό σουτ, με τον Σέζνι να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 51ο λεπτό ο ΜακΚένι γύρισε στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Κιν, όμως το δυνατό του σουτ πέρασε λίγο πάνω από την εστία. Στο 55′, ο Κόστιτς μπήκε στην περιοχή με ωραία ενέργεια, έκανε ένα δυνατό σουτ, όμως ο Σιλβέστρι απέκρουσε δυναμικά. Στο 60ο λεπτό οι παίκτες της Ουντινέζε συνεργάστηκαν ωραία, με την μπάλα να φτάνει στον Μπεκάο, ο οποίος επιχείρησε διαγώνιο σουτ, με τον Σέζνι να αποκρούει. Στο 62′, ο Ράμπιο πήρε την μπάλα στην περιοχή, πλάσαρε από δύσκολη γωνία, με τον Σιλβέστρι να διώχνει σε κόρνερ. Στο 86ο λεπτό η Γιουβέντους βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Έπειτα από φάση διαρκείας, ο Μίλικ γύρισε παράλληλα στον Ντανίλο, ο οποίος σκόραρε προ κενής εστίας.//

ΓΚΟΛ: 86′ Ντανίλο
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 36′ Λοκατέλι / 54′ Σαξές, 70′ Μπιζόλ