Νίκη στα πέναλτι για τη Γιουβέντους επί της Μίλαν

Σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο Λος Άντζελες, η “Γυραιά Κυρία” του Ιταλικού ποδοσφαίρου νίκησε τους “Ροσονέρι” σε έναν αγώνα που κρίθηκε στην διαδικασία των πέναλτι.

Σε ένα ισορροπημένο ματς από πλευράς ευκαιριών, η Μίλαν άνοιξε το σκορ με τον Τιαό στο 23ο λεπτό, με την Γιουβέντους να αντιδρά 10 λεπτά αργότερα με τον Ντανίλο. Λίγο πριν φτάσουμε την ανάπαυλα, ο Ολιβιέ Ζιρού έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του στο 39ο  λεπτό. Εκεί ο Αλέγκρι άλλαξε σχεδόν την μισή του ομάδα, με τον Ρουγκάνι να χρίζεται σκόρερ στο 49ο λεπτό, αφού πέρασε ως αλλαγή στην θέση του Μπρέμερ. Ο Πιόλι στο 57ο λεπτό άλλαξε σχεδόν όλη την ομάδα για να δοκιμάσει και αυτός τους παίκτες του, αλλά χωρίς κάποιο αποτέλεσμα.

Το ισόπαλο σκορ έμεινε μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας, με τον νικητή να κρίνεται στην διαδικασία των πέναλτι. Ο τερματοφύλακας της Γιουβέντους, Κάρλο Πινσόλιο απέκρουσε τρία πέναλτι και έδωσε την νίκη στην ομάδα του, με τελικό σκορ στην “ψυχοφθόρα” διαδικασία 4:3.

Επόμενο φιλικό για τις ομάδες του Βορρά της Ιταλίας είναι στις 3/8 για την Γιουβέντους με την Ρεάλ Μαδρίτης και για την Μίλαν με την Μπαρτσελόνα μια ημέρα νωρίτερα (2/8).//ΓΡ