Νίκη για τη Γιουβέντους μετά από ένα μήνα

Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι επικράτησε με 3-0 της Μπολόνια, σε ένα παιχνίδι που είχε τον απόλυτο έλεγχο από το πρώτο μέχρι το τελευταίο και τους Σέρβους της να δίνουν παράσταση.

Ντούσαν Βλάχοβιτς και Φίλιπ Κόστιτς έκαναν ένα τρομερό παιχνίδι και ήταν οι κύριοι συντελεστές για τη νίκη της Γιουβέντους με 3-0 επί της Μπολόνια. Η ομάδα του Αλέγκρι δεν αντιμετώπισε αντίσταση σε κανένα σημείο της αναμέτρησης και έφτασε πολύ εύκολα το σκορ σε διαστάσεις θριάμβου.

Ο Κόστιτς ήταν αυτός που άνοιξε το χορό των γκολ στο πρώτο μέρος, μετά από ασίστ του Βλάχοβιτς στο 24′, με τον δημιουργό του 1-0 να γίνεται εκτελεστής στο δεύτερο γκολ, μετά την εξαιρετική σέντρα του ΜακΚένι στο 59′. Τρία λεπτά αργότερα ο Μίλικ καθάρισε την υπόθεση νίκη, ανεβάζοντας τη Γιουβέντους στους 13 βαθμούς και την 7η θέση. Στους 6 βαθμούς και μόλις έναν πόντο πάνω από την επικίνδυνη ζώνη παραμένει η Μπολόνια.

Με χαμηλό ρυθμό ξεκίνησε η αναμέτρηση, με την Γιουβέντους να ελέγχει την κατοχή, αλλά να μη βρίκσει διαδρόμους προς την εστία του Σκορούπσκι. Πρώτη σημαντική ευκαιρία στο 13′, με τον ΜακΚένι να πιάνει την καρφωτή κεφαλιά και τον Πολωνό τερματοφύλακα να διώχνει εντυπωσιακά.

Στο 24′ η Γιουβέντους πήρε το προβάδισμα, με τον Βλάχοβιτς να βρίσκει εξαιρετικά τον Κόστιτς στην περιοχή της Μπολόνια και να εκτελεί στη δεξιά γωνία τον Σκορούπσκι για το 1-0. Έξι λεπτά αργότερα ο Μίλικ σημάδεψε με το κεφάλι τον Πολωνό τερματοφύλακα, μετά τη σέντρα του ΜακΚένι. Στο 40′ ήρθε η πρώτη απειλή από πλευρά φιλοξενούμενων, με τον Σέζνι να αποκρούει την προσπάθεια του Ντε Σιλβέστρι από το ύψος του πέναλτι.

Στην επανάληψη ξανά ο Κόστιτς δημιούργησε στο 51′, με τον Μίλικ όμως να μη βάζει σωστά το κορμί του και να αστοχεί στην κεφαλιά. Στο 59′ η “Μεγάλη Κυρία” πήρε αέρα δύο τερμάτων, με τον ΜακΚένι να σεντράρει και τον Βλάχοβιτς να σηκώνεται ψηλότερα απ’ όλους και να γράφει το 2-0. Τρία λεπτά αργότερα ο Μίλικ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στο σκορ, με τον Πολωνό με μονοκόμματο σουτ εντός περιοχής να νικάει τον συμπατριώτη του και να κάνει τρία τα τέρματα της ομάδας του. Στο 71′ ο Μπονούτσι σηκώθηκε ψηλότερα απ’ όλους μετά από κόρνερ στη μικρή περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Σκορούπσκι.

Γκολ: 24′ Κόστιτς, 59′ Βλάχοβιτς, 62′ Μίλικ

Κίτρινες: Σόσα 90′ + 2′

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Σέζνι, Ντανίλο, Μπρέμερ, Μπονούτσι, Άλεξ Σάντρο, Κόστιτς (60′ Παρέδες), Ραμπιό (77′ Ντε Σίγλιο), Λοκατέλι (77′ Μιρέτι), ΜακΚένι (60′ Κουαδράδο), Βλάχοβιτς, Μίλικ (81′ Κιν)

Μπολόνια (Τιάγκο Μότα): Σκορούπσκι, Ντε Σιλβέστρι (61′ Καμπιάσο), Μπονιφάτζι, Σόσα, Λυκογιάννης, Ντομίνγκες (61′ Μεντέλ), Σχούτεν (77′ Άμπισερ), Ορσολίνι, Σοριάνο (77′ Φέργκιουσον), Σανσόνε (61′ Βιγκνιάτο), Αρναούτοβιτς.