Με την υπογραφή του Πέρισιτς η Ίντερ κυπελλούχος

Ο Κροάτης φορ πήρε το… όπλο του στην παράταση και με δύο τέρματα του οδήγησε τους «νερατζούρι» στην κατάκτηση του Κόπα Ιτάλια κερδίζοντας στον τελικό του Ολίμπικο την Γιουβέντους με 4-2.

Με γκολάρα σχεδόν από τα αποδυτήρια ξεκίνησε ο τελικός στο Ολύμπικο με τον Μπαρέλα με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή να νικάει τον Περίν στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Η Γιουβέντους προσπάθησε να αντιδράσει χάνοντας καλές ευκαιρίες με τον Ντιμπάλα στο 17’ (μπλόκαρε ο Χαντάνοβιτς), ενώ στο 24’ του σουτ του Βλάχοβιτς κατέληξε κόρνερ. Ο κίπερ της Ίντερ είπε «όχι» σε κεφαλιά του Ντε Λιχτ στο 31’ στον μονόλογο της Γιουβέντους στο ματς.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου 45αλεπτου η Βέκια Σινιόρα έφερε το ματς στα ίσα μετά από αναμπουμπούλα στη περιοχή των «νερατζούρι» ο Σάντρο με σουτ έκανε το 1-1 στο 50’. Δύο λεπτά αργότερα (52’) η Γιουβέντους πέτυχε την ανατροπή όταν σε αντεπίθεση ο Βλάχοβιτς βγήκε τετ α τετ με τον Χαντάνοβιτς που απέκρουσε αρχικά αλλά ο Σέρβος πήρε το ριμπάουντ κα με δεύτερη προσπάθεια έστειλε τη μπάλα στο τέρμα για το 2-1. Ο κίπερ της Γιούβε Περίν είπε όχι στον Νταρμιάν στο 55’ ενώ στο 57’ τον μιμήθηκε ο Χαντάνοβιτς που σταμάτησε το σουτ του Μοράτα. Νέα ευκαιρία για την Ίντερ στο 71’ με το σουτ του Ντιμάρκο που απέκρουσε σε κόρνερ ο Περίν. Στο 77’ ο Μπονούτσι δεν πρόλαβε την σέντρα του Μοράτα και στο επόμενο λεπτό (78’) η Ίντερ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Λαουτάρο από τον Μπονούτσι που εκτέλεσε ο Τσαλχάνογλου και ισοφάρισε σε 2-2 σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στον έξτρα χρόνο της παράτασης.

Στο 6ο λεπτό της παράτασης ο Ντε Λιχτ ανέτρεψε τον Ντε Φράι στη περιοχή, οι «νερατζούρι» ζήτησαν πέναλτι και μετά από εξέταση από το VAR ο Πέρισιτς εκτέλεσε εύστοχα για το 2-3. Ο Πέρισιτς εξελίχθηκε σε… δήμιο της Γιουβέντους στη παράταση καθώς στο 102’ με ωραίο σουτ από το όριο της περιοχής νίκησε τον Περίν για το 2-4 βάζοντας γερές βάσεις για την κατάκτηση του κυπέλλου. Στα λεπτά που απέμειναν μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε τίποτα και η Ίντερ πανηγύρισε την κατάκτηση του κυπέλλου.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Περίν, Ντανίλο (41’ Μοράτα), Ντε Λιχτ, Κιελίνι (84’ Αρτούρ), Σάντρο (91’ Πελεγκρίνι), Ζακάρια (67’ Λοκατέλι), Ραμπιό, Κουαδράδο, Ντιμπάλα, Μπερναρντέσκι (67’Μπονούτσι), Βλάχοβιτς

ΙΝΤΕΡ (Σιμόνε Ιντζάγκι): Χαντάνοβιτς, Ντ’ Αμπρόζιο (63’ Ντι Μάρκο), (116’ Μπαστόνι), Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Νταρμιάν (63’ Ντάμφρις), Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Τσαλχάνογλου (91’ Βιδάλ), Πέρισιτς, Τζέκο (63’ Κορέα), Μαρτίνες (91’ Αλέξις Σάντσες)